Jak postupovat u hypotéky v případě úmrtí partnera a dědičského řízení?

Zodpovězené
21. lis 2018

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem, jelikož v bance, ve které vlastním (e) hypotéku mi odpověď nedokáží podat. Budu se snažit psát srozumitelně tak, abych byla pochopena.

V bance máme s mým zesnulým bývalým přítelem hypotéku, která se platí už 14 let. Hypotéku jsme si brali na společný dům, kdy půlka domu je na katastru napsaná na mě a půlka na něj. Partner zemřel v dubnu letošního roku a jeho půlka šla do dědictví, které by měly přijmout naše dvě nezletilé dcery. Jako jejich zákonný zástupce jsem dědictví přijala a nyní půjdeme před opatrovnický soud a uvidíme, zda nám to přiklepnou.

Nyní mi jde o následující: Ke dni úmrtí činil dluh na hypotéce něco málo přes 600 000 Kč. Musela jsem nechat udělat nový odhad a ten je stanovan na 650 000 Kč. Tudíž od notářky máme sepsáno, že bance musíme zaplatit za jeho dluh 325 000 Kč, což chápu. Zajímalo by mě ale, že když tento dluh uhradím, tak z jaké částky se těch 325 000 Kč odečte? Jestli se odečte z částky, která byla aktuální ke dni úmrtí, což bylo něco málo právě přes těch 600 000 Kč? Hypotéku nyní platím já, jelikož mě k tomu banka vyzvala.

Dále pak, kdybychom se dědictví zřekli - je mi jasné, že o partnerovu půlku domu bychom přišli a stejně tak i o jeho dluh ve výšce 325000 Kč. Stále je tady ale moje půlka a můj dluh. Jak se v tomto případě postupuje? Sotva věřím tomu, že by mi banka odpustila dluh bezmála ještě nějakých 275 000 Kč.

Děkuji a přeji hezký den. L.

Dobrý den,

chtělo by to znát asi více informací, jelikož v případě, že dojde k úmrtí jednoho ze spoludlužníků, tak automaticky neznamená, že se musí vyplatit polovina úvěru. Ale pokud to situace dovoluje, tak se úvěr normálně splácí dál. Proto mi ve Vaše situaci přijde zvláštní, že by banka toto opravdu chtěla. V praxi je to tak, že dluh dále splácí spolužadatel a banka si může případně ověřit, zda daná osoba má dostatečný příjem, aby mohla sama hypotéku splácet. Z toho, co píšete, mi ale přijde, že toto řeší notářka, ale ověřoval jsem i u advokáta a není k tomu důvod. Zkuste k tomu napsat více, případně zavolejte.

V případě, že se zřeknete dědictví, tak samozřejmě Vaše část dluhu nezaniká, ale mohla by se zcela nebo částečně splatit prodejem domu.

Jak jsem již psal, tak zkuste více popsat kdo chce, aby se část dluhu splatila, zda banka nebo notář a z jakého důvodu.

S pozdravem,
Zdeněk Hromek
tel.: 736701225
zdenek.hromek@partners.cz