Koupit byt s hypotékou?

Zodpovězené
12. led 2023

Dobrý den,

s manželem chceme koupit byt. Byt, který se nám líbí je vázán hypotékou asi na 1,5 mil. s fixací na dalších 7 let. Úrok 2,09%
Byt by jsme také chtěli na hypotéku.

A teď můj dotaz zní:
1) Lze převzít hypotéku?
2) Pokud lze, lze hypotéku navýšit, aby zůstala stejná úroková sazba i před ukončením fixace?
3) Vyplatí se to?

Hypotéku (2 mil) bychom si případně brali u stejné banky jako je teď.

Děkuji

Dobrý den,

nedá se na 100 % odpověď, zda každá banka umožní převzetí hypotéky za stejných podmínek, vždy se individuálně posuzuje. Obecně je momentálně na trhu jediná banka, která veřejně prohlásila, že bude převzetí hypotéky umožňovat, a to je Česká spořitelna.

K otázce č. 2 je odpověď jednoduchá, a to je, že žádná banka Vám dnes neumožní navýšení hypotéky za původní sazby kolem 2 %. Jedinou variantou je si vzít druhou hypotéku, která ale musí být u stejné banky jako ta první, ale sazba se dnes bude pohybovat minimálně na výši 5,79 % a výše.

To, jestli se to vyplatí, nedokáži posoudit. Záleží na mnoha faktorech jako je věk, typ nemovitosti, lokalita, stav nemovitosti, atd. Toto je na podrobnější diskusi.

V případě podrobnějších dotazů napište nebo zavolejte.

S pozdravem

Ing. Zdeněk Hromek
tel: 736 701 225
mail: zdenek.hromek@partners.cz