Aká je šanca prirodzene otehotnieť počas dojčenia?

Zodpovedané
27. nov 2021

Dobrý deň,

mám polycystické vaječníky. Dojčím 16 mesačné dieťa a chcela by som čo najskôr prirodzene otehotnieť bez toho, aby som odstavila svoje dieťatko. Menštruáciu som od pôrodu ešte vôbec nemala.

Moja gynekologička povedala, že pokiaľ ho neodstavím, tak nie je žiadna šanca otehotnieť. Navyše mi vraj po odstavení bude musieť hormonálne nastaviť celý organizmus, aby sme sa mohli začať pokúšať o ďalšie bábätko. Prvé sme počali s manželom veľmi rýchlo a prirodzene. Preto by som sa rada vyhla celému procesu, ktorý mi bol predostrený.

Aká je šanca, že sa nám to opäť podarí prirodzene?

Viem tomu prípadne nejako dopomôcť?

Bude nevyhnutné naozaj prestať dojčiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám nenabehne aspoň ako taký cyklus, tak je šanca malá. Pokiaľ kojíte, máte vysokú hladinu prolaktínu (hormón kojenia) a ten bráni ovulácii a následnej menštruácii. Okrem toho je už pri samotnej diagnóze PCO pomerne ťažké otehotnieť prirodzene. Preto som celkom prekvapená, že sa Vám podarilo počať prirodzene a rýchlo.

Nehovorím, že je šanca nulová, ale je skutočne malá. Možno postačí kojiť menej a cyklus (aj keď nepravidelný) nabehne sám. Rovnako ovuláciu budete mať nepravidelne, nepredvídateľne.
Pokiaľ by sa menzes napriek tomu nedostavil, bude nutná hormonálna podpora.

Držím Vám palce.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník