Ako podporím dojčenie 8 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
17. aug 2020

Dobrý deň,

moja skoro 8 mesačná dcérka je od 6. mesiaca prikrmovaná príkrmami. Veľkú časť jedla tvorí dojčenie. Dojčím ju cca každé 3 hodiny. Na desiatu jej dávam ovocnú kašu, potom prsník nechce. Na obed jej dávam najskôr prsník, potom zeleninové pyré. Na olovrant iba prsník. Na večeru kašu. Pred spaním jej dám ešte prsník a cez noc dojčím.

Mám pocit, že mám menej mlieka. Chcela by som dojčiť čo najdlhšie. Užívam Benedikt a Senovku.

Ako by som ešte mohla podporiť tvorbu mlieka?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

aj po zavedení príkrmov sa odporúča dojčiť tzv. na požiadanie, teda kedykoľvek dieťatko chce. Zároveň v čase jedla (obed, raňajky, desiata) ponúknuť príkrm. Nie je potrebné sledovať dávku. Jednoducho ponúknuť a dieťa zje toľko, koľko chce. Po jedle opäť môžete ponúknuť dojčenia.

Dieťa tak prirodzene prijíma do stravy ďalšej chute, ale aj osvojuje spôsob spracovania potravín, rozdrobovanie a hryzenie.

Je prirodzené, že tvorba mlieka môže mierne kolísať či klesať. Ale ak budete stále dojčiť niekoľkokrát denne plus v noci, nie je potrebné sa obávať. Naopak môže sa stať, že dieťa zápara týždňov naopak začne odmietať stravu a opäť sa viac vráti na dojčenie a budete mať pocit naliatych pŕs a ťažkosti s retenciou.

Nebojte sa, ak budete postupovať prirodzene podľa vyššie uvedených info, nie je sa čoho obávať.

Pekné dojčenia.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová