Je v poriadku časté dojčenie 13-mesačnej dcérky?

Zodpovedané
29. aug 2022

Dobrý deň,

moju 13-mesačnú dcéru pomerne často dojčím. Je zvyknutá, že pred každým spaním musí mať mlieko. T.j. ráno pred spaním, obed, večer a v noci sa budí 2 - 3x.

Je v poriadku, že si pýta ešte mliečko aj cez deň?

Ako ju odstavím aspoň od denného dojčenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

táto frekvencia je normálna. Bábätko sa skrátka dojčí vtedy, keď potrebuje. Utešuje si tým svoje potreby – či už fyzické, tak aj psychické.

U detí starších ako 1 rok, pokiaľ sú zrelé a máte spolu nastavený nejaký druh komunikácie, rozumiete si, interagujete - môžete skúsiť postupne nastaviť pre dojčenie určité pravidlá: Nedám vždy, keď si povieš. Musíme si dojčenie navzájom odsúhlasiť.

Môžete skúsiť dojčenie na chvíľu odložiť. Nastaviť pravidlá: dojčíme len doma, dojčíme len pred spaním a pod.

Učíte tak dieťa k rešpektu pred Vašimi potrebami, učíte ho dohode. Pravidlá ale musia platiť a dohody sa musia plniť.

Veľmi gratulujem ku krásnemu dojčeniu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová