6týdenní dcerku chci jen kojit. Jak zvýším tvorbu mateřského mléka?

Zodpovězené
5. dub 2024

Dobrý den,

dcerka má 6 týdnů a po každém probuzení ji kojím. Ovšem mlíčka nemám dostatek, tak jsem nucena ji dokrmovat umělým mlékem. Párkrát do dne se snažím odsávat, abych zvýšila objem mlíčka. Po kojení odsaji ještě cca 30 - 50 ml mléka. To si odkládám do chladničky a dokrmuji hlavně v noci. Kojím cca každé 3 – 4 hodiny.

Jak dosáhnu krmení jen mateřským mlékem?

Co by mi pomohlo k tvorbě mléka?

Každý den piji čaj pro kojící ženy, Vineu a šťávu pro kojící ženy. Snažím se jíst hodně zeleniny a ovoce, zdravější potraviny a piji hodně vody.

Ještě mám jednu otázku. Maličká se mi při kojení zakuckává, seběhne jí mlíčko, ale odkašle si a je to v pořádku, ale už třikrát se mi stalo, že se mi začala dusit. Vždy ji zvednu na rameno a do pár vteřin začne dýchat. Dcera je velmi pahltní a mnohdy rychle papá. Zatímco jí jde mlíčko "proudem" je spokojená, ale když jí jde méně, už je nervózní a zlobí se, škrábe a točí hlavou. Polohu při kojení praktikuji zepředu, protože mám menší prsa, je pro mě i malou nejpohodlnější.

Kde dělám chybu a co bych mohla změnit?

Děkuji

Dobrý den,

nejprve bych potřebovala vědět, proč myslíte, že nemáte dostatek mléka. Z Vaší zprávy vnímám, že se mimi kojí, hltá, mléko jí teče, až se zakucká. Proč tedy myslíte, že není mléka dost? Bez dokrmu by nepřibývala na váze? Po kojení je hladová?

Pokud máte po kojení pocit, že má stále hlad, kojte dál. Střídejte prsa při každém kojení, vždy, když (jak píšete) přestane silný tok, vystřídejte, klidně i několikrát za kojení. Intervaly 3-4 hodiny mezi kojením jsou poměrně dlouhé, novorozeňátka se kojí klidně i po hodině, nebo po dvou, takto dlouhé intevaly naopak mohou způsobit pokles laktace.

Vitamíny, strava, nápoje, doplňky stravy - to vše můžete, je to podpora, ale nečekejte zázraky. Plně kojit zvládnete i bez nich, jen je třeba kojit tak často a tak dlouho, jak mimi chce. Odsávání může pomoci laktaci udržet, ale dlouhodobě nestačí zvládnout narůstající potřebu větších dávek. Jak mimi poroste, bude potřebovat stále více mléka. To docílíte jen dostatečným kontaktem a kojením, kojením, kojením.

Pro nakopnutí laktace je velmi dobré tzv prokojit pár nocí, spát s miminkem a kojit v noci hodně často. Opět stále střídat prsa, při jednom kojení i několikrát.

Nakonec - pokud dokrmujete, používáte lahvičku? Pokud ano, je velké riziko, že mimi se časem nebude chtít kojit a bude chtít pít pouze z lahvičky. Kojení a sání lahvičky je velmi rozdílné a dokrm lahví je pro kojení velkým rizikem. Pokud je třeba podat dokrm, doporučuji ideálně cévkou přímo při kojení (viz www,infookojeni.net)

Co se týče polohy, doporučuji savčí polohu (viz www.prirozenekojeni.cz), nebo jaká vám vyhovuje, ideálně kůže na kůži, tedy mimi jen v plence.

Doufám, že jsem pomohla a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová