Beru Pískavice, Benedikt a Ricinus. Co ještě může zvýšit tvorbu mléka?

Zodpovězené
22. lis 2019

Dobrý den,

naši dcerku jsem porodila o 5 týdnů dříve než jsem měla termín. Dcerka bude mít tři měsíce. Rodila jsem císařským řezem. Od začátku beru na tvorbu mléka Pískavice, Benedikt, čaje na tvorbu mléka a Ricinus.
Mám pocit, že mám méně mlíčka. Chci kojit co nejdéle. Večer vidím, že dcerce to nestačí, je nervózní, pláče a je stále hladová. Když ji mám na prsu i hodinu, tak je velmi nervózní a od pláče usne.
Během 24 hodin papá 5 - 6x. Snažím se ji přikládat, ale když jsem to párkrát zkoušela. Cucala naprázdno a pak velmi plakala, protože ještě chtěla a nebylo už co. Tak se snažím v intervalech alespoň 3,5 hodiny mít pauzu, aby se mlíčko nasbíralo. Přisátá bývá dobře.

Co by mi ještě mohlo pomoci?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

shrnu několik faktů - miminko je narozené předčasně, ale podařilo se Vám rozkojit a kojíte již tři měsíce. To je naprosto skvělé. Předpokládám, že dcerka dobře prospívá, přibývá na váze, je vesměs spokojená.
Z mého pohledu a zkušeností je kojena velmi málo - tedy 5-6x za 24 hodin nebývá obvyklé. Tím nechci říct, že je to špatně, jsou děti, kterým to takto stačí, ale zpravidla se děti chtějí kojit mnohem častěji.
Dalším důležitým faktem, který zde často vysvětluji je, že pro dostatek mléka nejsou nutné žádné bylinky, homeopatika a další podpory. Vaše tělo netvoří mléko, protože berete Pískavici, ale protože vnímá Vaši holčičku. Cítíte ji všemy smysly, vdechujete její vůni, cítíte její pleť při mazlení, atd. K dostatečné tvorbě mléka stačí kontakt - co nejintenzivnější, ideálně neustálý - kontakt tělesný tzv. společné spaní, kojení v savčí poloze, časté střídání prsou při kojení, výborné je nošení v nosítku. Vaše tělo možná potřebuje další impulz, aby pochopilo,že miminko potřebuje víc, než doposud. Delší pauzy znamenají paradoxně snížení tvorby mléka - tělo má pocit, že nemusí tolik a tak často. Naopak častější kojení znamená více mléka. Asi nemusím psát, pozor na dudlík či dokrm lahvičkou. To vše ještě zhorší.
Velmi se přimlouvám, že takový restart a kojorežim. Zkuste kojit co nejčastěji, rozhodně zkuste několik nocí spát společně a kojit průběžně - dělá to zázraky. Kojení v savčí poloze je také velmi vhodné. Zkuste se podívat na www.prirozenekojeni.cz.
A nebojte se, nic není ztraceno, občasné krize bývají při kojení běžné a zpravidla se dají snadno vyřešit.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová