Bolest prsu, hrudky a někdy i teplota. Čím to může být?

Zodpovězené
18. lis 2019

Dobrý den,

kojím již 18 měsíců. Když se dcera narodila, první 2 měsíce se mi velmi dělaly v prsou hrčky a hodně mě to bolelo. Dávala jsem obklad slivovice, tvaroh, chladila a před kojením nahřívala, masírovala, odstříkávala. Bylo to únavné, ale brala jsem to tak, že jsou to ty začátky než se laktace ustálí. Ale i tak jednou cca za 2 měsíce jsem se ráno vzbudila s bolestí prsa (vnější strana, směr k podpaží) - někdy s hrudkou, někdy bez, někdy s teplotou, někdy bez teploty. Přitom kojím dost, jak přes den, tak i přes noc. Přes den v savčí poloze, v noci vleže.
Co mě překvapilo, že i dnes jsem se vzbudila s touto bolestí prsa. Dcera má už 18 měsíců. Nerozumím tomu a trápí mě to, aby se to neopakovalo až budeme mít druhé miminko (pokud nám štěstí a zdraví bude přát). Také mám strach, až budu dceru pomalu odstavovat, neboť chceme druhé miminko a musíme na IVF, aby mi prsa bolestí neupadla. Je to opravdu nepříjemné.

Děkuji za radu.

Dobrý den,

bohužel nejsem si jista, zda mohu Váš problém vyřešit. Z toho, co píšete, jste dělala a děláte vše správně - kojíte na požádání, případné potíže jste řešila obklady, chlazením atd. Je pravda, že některé ženy mají k tvorbě retencí a zánětů větší sklon a objevuje se u nich častěji bez toho, že by jejich činnost a chování bylo rizikovější - např. dlouhé pauzy mezi kojením, zbytečné odsávání u kojení, kojení v pravidelných intervalech apod.
Nezbývá mi, než Vám řici, že nevím, proč tato situace nastáváa ani nemohu řici, zda se bude opakovat u druhého miminka. Nicméně, u druhých dětí je kojení zpravidla jednodušší, prsa jsou jakoby "zvyklá" a maminky zkušenější.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová