Budu moct kojit druhé dítě, když jsem měla oboustranný zánět prsu?

Zodpovězené
16. kvě 2024

Dobrý den,

mé první dítě jsem první 3 týdny kojila bez problémů, potom se mi projevil zánět prsu - pravého i levého. Mamolog mi nasadil antibiotika a kojila jsem dál, avšak zánět se jen zhoršoval, měla jsem četné abcesy na prsou, velké bolesti a ani po 4 týdnech léčby antiobiotiky mi nic nepomohlo. Hospitalizovali mě, podstoupila jsem operaci obou prsů s drenáží, přestala jsem kojit a postupně jsem se přirozeně zbavovala mateřského mléka. Léky na ukončení laktace mi nedělaly dobře.

Chtěla bych mít druhé dítě a zkusit kojit znovu.

Je možné znovu plnohodnotně kojit?

Můj mamolog se bohužel přiklání spíše k tomu názoru, že kojit už nebudu, protože zásahy, které musely provést určitě přerušily některé mlékovody a v prsou mám také natrvalo "jizvy" na místech, kde již pokročilý silný zánět mlékovody poškodil.

Děkuji

Dobrý den,

obávám se, že Vám nemohu fundovaně odpovědět. Prošla jste si velkými komplikacemi a nepíšete, čím byly způsobeny. Nepíšete, jak často jste kojila, zda vždy z obou prsou, zda jste odsávala a jak často atd. Záněty se nejčastěji objevují v případě, že kojení nějak regulujeme, ovlivňujeme. Také v případě, že se nekojí často a nekojí se při každém kojení z obou prsou. Můžete mít ale k zánětu určité dispozice.
Také je s podivem, že nezabrala standardní léčba. Antibiotika zpravidla fungují, takže i to značí, že zánět byl již pokročilý. Prsa jsou zákroky jistě nějak zasažena, ale ze své pozice neumím zhodnotit, jak moc.

Každopádně ale můžete kojení zkusit. Normáilně, přirozeně, kojit na požádání, střídat prsa při každém kojení. Pokud byste cítila bolestivé nalití prsou, odstříkejte (klidně ručně) do úlevy (ne více). V případě náběhu na zánět - horkost, bolestivost prsu, či části prsu, rudá skvrna, zatvrdlé místo, osajte do úlevy, poté chlaďte (např mražená zelenina v podprsence), můžete dávat tvarohové obklady, zelí, strouhaná brambora. Můžete vzít Ibalgin či Paralen.

Určitě doporučuji kontakt na dobrou LP v okolí a být také v kontaktu s mamologem.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová