Jak by měl vypadat jídelníček kojící matky?

Zodpovězené
24. lis 2022

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně mého stravování, protože jsem kojící matka. Děťátko kojím bez problémů, chci se však ujistit, abych mu neublížila něčím, co sním.

Je možné někde na internetu najít jídelníček vhodný pro kojící ženy?

Mohu jíst například rýži či luštěniny a existuje seznam povolených a zakázaných potravin?

Děkuji

Dobrý den,

kolem stravy kojících matek existuje mnoho a mnoho mýtů. Jak co se týče toho, co nesmějí, i toho, co by naopak měly. Já doporučuji jíst zdravě, což není jen tak snadné. Naše společnost totiž často neví, co je zdravá strava. Není třeba se ve stravě vyhýbat čemukoli, pokud to nevadí miminku. To zjistíte jen tak, že to vyzkoušíte.

Jezte, na co máte chuť a dejte na svůj instinkt. Pokud pochybujete, dejte si jen trochu a uvidíte, zda bude mít potravina na miminko nějaký vliv. Reakcí může být bolení bříška, prdíky, ublinkávání, krev ve stolici, hlenovitá stolice, vyrážka.

Při kojení můžete i luštěniny (pokud nevadí miminku), dbejte na dostatek bílkovin a vitamínů. Můžete i kávu, čaj, případně příležitostně sklenu vína. Právě velké omezování ve stravě může vést k tomu, že dojde k dřívějšímu odstavení a maminky pak nechtějí kojit dlouhodobě.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová