Může kojící matka jíst čokoládu, arašídy a rajčata?

Zodpovězené
6. zář 2019

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně kojení a konzumace potravin, které jsou alergenní.

Může kojící matka jíst čokoládu, arašídy a rajčata?

Ovlivňuje strava matky to, zda bude dítě v budoucnu alergické?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den.

Kojící matka může jíst naprosto vše, pokud to vyhovuje jí i miminku.

Samozřejmě se doporučuje strava pestrá, výživná, bohatá na zdravé tuky. Někdy však můžete vypozorovat, že některé potraviny miminku vadí (nejčastěji bílkovina kravského mléka, případně kvasnice apod). Pak je dobré danou potravinu dočasně omezit. Trávicí trakt miminka postupně dozrává a časem zvládne trávit i to, co zpočátku vadilo.

Ohledně alergenů, nicméně ne v MM, ale při zavádění příkrmů nepanuje úplná shoda. Ještě několik let zpět se doporučovalo alergeny zavádět co nejpozději, nyní se doporučuje postupné zavádění v malých dávkách již od počátku příkrmů. Ostatně kojení, a to dlouhodobé je prvním pozitivním faktorem pro snížení rizika vzniku alergie u dětí.

Doufám, že jsem odpověděla dostatečně.

Krásné kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová