Je nutné odstavení dítěte, když mám infekci bradavky?

Zodpovězené
17. dub 2024

Dobrý den,

už déle se trápím s infekcí bradavky. Doktor mi kázal odstavit plně kojenou šestiměsíční dceru. Ze stěru mi vyšly bakterie:
1. Staphylococcus aureus masivní.
2. Acinetobacter species.
3. Caldida albnicans.

Je nutné dcerku odstavit, nebo tyto bakterie pro ni nepředstavují riziko?

Kojit bych chtěla, pokud tím dceru neohrozím. Láhev vůbec netoleruje.

Děkuji

Dobrý den,

nejprve musím podotknout, že nejsem lékař. Nicméně všechny uvedené druhy jsou v přírodě běžně se vyskytující bakterie. Z mého pohledu není nutné odstavit, odstavení by mohlo velmi zkomplikovat následný návrat ke kojení a narušit laktaci a riziko nakažení je velmi nízké. Navíc v mateřském mléce dostane miminko dostatek protilátek. Předpokládám, že jste dostala antibiotika, či minimálně Framykoin - antibiotickou mast na zaléčení. Navíc Candida albicans způsobuje kvasinkovou infekci, zde antibiotika nemusí pomoci a spíše doporučuji Canesten. Postupujte však krok po kroku - nejprve se zbavit infekce bakteriální a poté, pokud bude přetrvávat svědění, pálení řezání, tak Canesten na kvasinkovou infekci.

Kvasinková infekce může přejít i na miminko - jako tzv. moučnivka - bílý povlak na jazýčku, bílé flíčky v pusince. Pak je třeba zaléčit dle doporučení pediatra.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová