Mám špatnou techniku kojení, když mám bolestivé bradavky?

Zodpovězené
3. bře 2023

Dobrý den,

dcerka má 3 týdny, kojím ji na požádání a také přikrmuji umělým mlékem. Z nemocnice nás propustili se zvýšenými hodnotami žloutenky. Dcera má už hodnoty v pořádku a já chci plně kojit.

Pomohlo by i odsávání?

Dcerka se někdy zlobí u prsu, jako kdyby měla málo mlíčka.

Mám špatnou techniku kojení, když mám bolestivé bradavky?

Děkuji

Dobrý den,

je skvělé, že jste se rozkojila a přestála první útrapy a také že chcete plně kojit. Je to to nejlepší, co můžete pro miminko udělat. Nepíšete, jak často ani jak dlouho se mimi kojí, jak často v noci, jak a kolik dokrmujete. Obecně tedy:

  • kojte na požádání, tak často a tak dlouho, jak mimi chce, nejdéle ale po 3 hodinách (počítáno od počátku kojení)
  • zkuste savčí polohu kůže na kůži - viz www.prirozenekojeni.cz
  • často při kojení střídejte prsa - vždy, když mimi začne usínat, nesaje aktivně, vystřídejte, střídat můžete i 5x nebo 6x i vícekrát
  • kojte v noci
  • pokud musíte dokrmit, pak jen trochu (30 max. 40 ml) a ideálně ne lahvičkou, buď stříkačkou nebo cévkou přímo při kojení
  • bolest bradavek může mít více příčin, pokud je pálivá, řezavá, jde patrně o kvasinkovou infekci (pomůže Canesten), pokud bolí jen přisátí, pak má mimi při přiložení málo otevřenou pusinku a bolestivně skřípne dásničkami bradavku. Pak dbejte při přiložení na co nejvíce otevřenou pusinku, případně, kdyby to nešlo, zkuste v okolí oslovit LP, která Vám jistě pomůže.

Nebojte se, zdaleka nic není ztraceno a díky tomu, že vše řešíte včas, je velmi velmi pravděpodobné, že se plně rozkojíte.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová