Bolestivé kojení měsíčního miminka. Jak jej zmírnit?

Zodpovězené
25. bře 2020

Dobrý den,

mám doma měsíční miminko, se kterým jsme kojení po počátečních problémech zvládli. Mlíčko se rozjelo dobře a to až tak, že malý po prvním přisátí už nemusel moc táhnout. Mlíčko mu samo teklo, ale je to hladové.
Proto je poslední týden přisátý skoro nonstop a i bradavky chytá agresivněji. Mám pocit, jako kdyby je chytal zuby (i když žádné ještě nemá). Celé kojení je zaseknutý bolestivě o spodní okraj bradavky. Po kojení mám ten spodní okraj podrážděný a zarudlý. Dokonce už jsem ho odstavila od jednoho prsu, který už bolel i 10 minut po kojení.

Dá se ovlivnit, aby to tak nedělal?

Děkuji

Dobrý den,

zkuste kojení v tzv. savčí poloze (viz. www.prirozenekojeni.cz). Jde o polohu, kdy se miminko nemůže přisát špatně, gravitace pomáhá s přisátím na celý dvorec a miminko má doslova "plnou pusinku prsa", což je správně.
Hladové mléko není, nebojte se. Mléko je vždy takové, jaké má být, jeho složení vyhovuje potřebám miminka. Problém může být v přisátí. Určitě zkuste omezit dudlík (pokud používáte).
Pokud by se kojení nezlepšilo, zkuste najít v okolí LP, která by přisátí zkontrolovala a poradila prakticky.
Bradavky ošetřujte kokosovým olejem, Purelanem či jinými hojivými mastmi.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová