Jak omezovat kojení?

Zodpovězené
1. říj 2019

Dobrý den,

ráda bych slyšela odborný názor.

Mám dceru, 11 měsíců. Od narození do půl roku byla pouze kojena. Nikdy neměla dokrm, flašku. Od půl roku zkoušíme příkrmy. Nejdřív zelenina, maso k obědu, pak ovoce na svačiny, později jogurt a kaši ke snídani. Je to ale nejedlík. Ráno sní 80-90g kaše. K obědu poslední dny nic, ani neochutná, odstrčí ruku a ukáže mi na prsa. Občas sní pár lžiček a tak dvakrát do měsíce 120g. Ke svačině 120-150g ovoce, k další svačině 150g jogurtu. K večeři dávám, co zbyde z oběda, takže vlastně celou dávku, to většinou sní 100-150g. Nevím, jak ji rozjíst.

V podstatě dokojím po snídani, pak kojím před obědem na usnutí, místo oběda, odpoledne na usnutí, někdy ještě jednou, pak dokojím po večeři, na noc na usnutí a v noci kojím cca 2-8x, záleží jak kdy. K pití dávám buď vodu nebo bylinkový čaj, ale vždy mi vypije max 70-80ml za den, asi pije dost ode mě.

Kojím ráda, nechci odstavit, není na to připravená, je ještě malá prostě, ale ráda už bych to omezila. Od narození kojím na požádání, což znamenalo do 8m kojit co hodinu, krom noci, tam se kojila co 2-3hod. Nyní kojím v podstatě co 2-3hod přes den. Už jsem unavená, nemůžu si nic sama vyřídit.

Co mě ale trápí, že bychom chtěli druhé mimčo, ale nejspíš kvůli této frekvenci kojení nemám od porodu menstruaci. Je nějaká rada? Nebo si musím vybrat zda dceru kojit nebo druhé mimčo? Čekala jsem, že se to časem zlepší, ale pár dnů se rozjí a pak zase třeba týden nic nesní a já kojím pořád.
Jinak dcerka je drobnější. Na 10m měla 74cm a 8kg.

Děkuji za názor.

Dobrý den, nemám co bych dodala, na Vašem popisu nevidím nic problematického, děláte to správně. Snad jen doporučím méně sledovat množství snězeného jídla. Na Tom totiž opravdu nezáleží. Druhý půlrok života je o zvykání na jiný způsob příjmu potravy, na pestrost chutí a konzistenci potravy. Není to závod, není to futrování, není to soutěž. Jsou děti, které si zvykají lehce a jídlo dobře snáší, jsou děti, které potřebují pozvolna, postupně zvykat své trávicí ústrojí. Děti to zpravidla instiktivně vycítí a jedí to, co Jim vyhovuje a co snesou v takovém množství, jaké snesou. MM Jim v Tom vydatně pomáhá a i hůře stravitelné potraviny pomáhá trávit lépe. Že je dcera drobná nevadí, důležité je, že je spokojená, psychomotricky ok. Naučte ji jíst s radostí, že je jídlo společenská událost a že je to příjemná zábava u které spolu komunikujeme a užíváme si ho.
Ohledně frekvence a délky kojení - v tomto věku ještě nedoporučuji kojení přiliš omezovat a korigovat. Pokud je však s dítětem dohoda, můžete zkusit zavádět určitá pravidla - občas kojení odložit "za chvilku", až " něco dokončíte". Mimi se tak naučí počkat, respektovat i Vaše potřeby.
Držím palce, aby se Vám podařilo najít to správné řešení.
Druhou otázkou je Vaše snaha o druhého potomka. Tam kojením chybějící menstruace může být komplikací. Neznamená to, že nemůžete otěhotnět, ale nelze to moc dobře časovat a odhad ovulace je problematičtější.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová