Jak správně odsávat mateřské mléko?

Zodpovězené
10. lis 2023

Dobrý den,

mám měsíční miminko, které je kojeno, avšak večer se odmítá přisávat a strašně pláče hlady. Dáváme mu UM 30 nebo 60 ml přes cévku. V té době bych si chtěla mléko odsávat, avšak mléko mi neteče. Nasbírám tak možná 10 ml. Mám doma dvě odsávačky Medela Swing Flex, používám nástavec na 24 mm. V noci nemám s laktací problém.

Jak docílit, aby se mi tvorba mléka v té době zvýšila?

Ideálně bych chtěla plně kojit, avšak momentálně to bez příkrmu nezvládneme. Nechci způsobit dcerce trauma, ten pláč se nedá vydržet.

Měli jsme u nás laktační poradkyni, přisátí i poloha jsou fajn. Dudlík dáváme výjimečně, láhev nepoužíváme. Beru bylinky (senovka a benedikt), piji čaj na podporu od Weledy.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děláte to správně. Večerní nižší laktace je patrně způsobena nižší hladinou hormonů v krvi, kdy se prodlužuje spouštěcí reflex a snižuje tok mléka. Miminko se tedy musí výrazně více snažit a kojení dá mnohem větší práci než třeba v noci, kdy je naopak hladina prolaktinu a oxytocinu zpravidla nejvýše za 24 hodin.

Navíc odsávání a kojení jsou dvě rozdílné disciplíny, miminko při kojení může vysát výrazně více než Vy odsajete. Kojení je vztah, je to dotyk, láska, intimita, souznění. Rozhodně doporučuji večer kojit kůže na kůži v savčí poloze, nechat miminko samo se přisát a sát tak, jako samo chce. Pokud se zlobí, vyměňte prsa a opět nechte mimi, až se kojí po svém. Někdy se pustí, popláče a opět se přisaje, někdy na chvíli usne a poté opět pokračuje v kojení. Samozřejmě v případě potřeby dokrmte iedálně cévkou, ale až na konci kojení. Zkuste co nejvíce zintenzivnit kontakt s miminkem, hlavně k večeru - společné spaní, nošení v šátku/nosítku.

Bylinky, Weleda jsou fajn, určitě podpoří, ale základ je v kojení, kojení, kojení na pohodu, aby Vám v tom bylo příjemně.

Moc Vám držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová