Jak zvýšit tvorbu mléka při kojení třítýdenního syna?

Zodpovězené
18. led 2021

Dobrý den,

můj syn má tři týdny. První týden, když jsem byla ještě v porodnici, tak se mi pěkně rozjelo mlíčko. Když jsme přišli domů, tak jsem dostala zánět pravého prsu.

Syna jsem kojila jen s kloboučkem, měla jsem teploty a zimnici. Tímto zánětem se mi snížila produkce mlíčka, to mi řekli dvě laktační poradkyně, které u nás byly.

Laktační nám pomohla a naučili jsme se kojit bez kloboučku. Dále nám doporučovaly kontakt kůže na kůži, který jsme dodržovali asi týden, tak že jsme i spolu spávali. Nyní jsme byli u doktorky a malý přibral za dva týdny pouze 300 g.

Teď to u nás funguje tak, že jsme ho začali dokrmovat, protože vidím, že toho mléka nemá ode mě dostatek. Mám ho i hodinu a půl na prsou a střídám jednou levý, pravý, levý, pravý a takto dokola, dokud malý nezačne být nervózní, začne bradavku vyplivovat.

Do včera jsme ho dokrmovali přes cévku mým MM, které jsem si odsála, když jsem měla ještě dostatek mléka. Moje zásoby se zmenšují a budu muset přejít na UM. Dnes jsme mu dali láhev, neboť samotné se mi těžko manipuluje s cévkou.

Na tvorbu mléka beru Moringa.

Co ještě by mi mohlo pomoci?

Děkuji

Dobrý den,

především z mého pohledu je 300 g za 14 dní naprosto dostačující, nevidím ale celkový váhový přírůstek. Myslím, že se snažíte dělat vše dobře. Kůže na kůži společné spaní, to vše podporuje laktaci. Kojení dle potřeby, střídání prsou, zbavila jste se kloboučku.

Čistě pocitově bych doporučila, abyste vše trochu zklidnila. Není důvod k panice, miminko přibralo (možná ne dle představ paní doktorky, ale poměrně slušně), věřím, že čůrá a kaká (min. 6 počůraných plen) - to vše je známka prospívání. Není třeba "tlačit na pilu", vše jde dobře.

Zkuste kojit v savčí poloze - viz. www.prirozenekojeni.cz. Novorozenci ji mají rádi, pro maminku je relaxační a odpočinková.
Jen na tu lahvičku dejte pozor, ta dokáže napáchat opravdu škodu, místo cévky lze použít tzv. suplementor (nicméně je nákladnější)

Bylinky, homeopatika, to vše můžete, ale nečekejte zázraky. Kojení je vztah, je to souznění, otázka chemie, hormonů. Tělo bude tvořit mléko, když bude vědět, že je pro koho. Buďte s miminkem co nejvíc (např. nošení v šátku?) Začněte si to užívat, neberte své mateřství a kojení jako úkol, který musíte zvládnout, ale jako požehnání, nabídku, kterou je třeba využít a užít si každou minutu. Jste zdravá maminka, která tvoří mléko a máte miminko, které se kojí - to stačí, ono se to potká a vše bude v pořádku.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová