Souvisí snížená tvorba mléka s obnovením menstruačního cyklu?

Zodpovězené
1. zář 2023

Dobrý den,

syn má 3 měsíce a já mám od začátku problém s malou tvorbou mléka. Po konzultaci s lékařem a laktační poradkyní jsem si nasadila Senovku a Benedikt 3x denně 2 tablety, plus Ricinus communis 5 tablet 3x denně. Tyto tablety hezky zabraly.

Problém nastal tehdy, když mi po porodu přišla první menstruace. Tehdy se mi snížila tvorba mléka. Když jsem si po kojení doodsávala mléko s původních 250 – 270 ml, kleslo to na 180 ml. Po 18 dnech mi přišla druhá a více než 30 ml mléka neodsaji popřípadě neodstříkám po 3 hodinách.

Syn je po kojení nervźní, žužle si ručičky a vypije 150 ml umělého mléka. Už nezabírá ani opětovné nasazení bylinek.

Jak si pomoci k tvorbě mléka?

Souvisí snížená tvorba mléka s obnovením menstruačního cyklu a hormonálními změnami během cyklu?

Děkuji

Dobrý den,

nepíšete to nejdůležitější, jak často a jak dlouho se mimi kojilo v době, kdy potíže po porodu začaly. Kojila jste z obou prsou, střídala jste prsa? Jak často se kojilo a koji v noci? A jak se kojí nyní - jak často a jak dlouho?

Přiznám se, že jsem nezažila, že by nedostatek mléka "spravilo" podání bylinek či homeopatik. Ty pomohou, podpoří, ale to hlavní je v kojení a kontaktu s miminkem. Ve způsobu, ve frekvenci, v délce.

Nevím, jak moc bylinky "zabaraly", ale příchod menstruace je často způsoben právě poklesem laktace a kojením v dlouhých intervalech. Dokrm 150 ml svědčí o tom, že mimi se téměř nenakojí. Menstruace samozřejmě může ovlivnit množství MM, je to hormonální proces.

Jak z toho ven? Ve 3 měsících nastává období, kdy se miminka, pokud jsou dokrmována lahví, odstaví. Zkrátka si vyberou lahvičku místo prsa. Je to pro ně jednodušší a lehčí. Proto pokud se chcete vrátit ke kojení, doporučuji začít kojit a dokrm dávat cévkou přímo při kojení. Zároveň při každém kojení zkuste několikrát vystřídat prsa. Velmi doporučuji kojit v noci. Zkuste si vzít mimi k sobě do postele a prokojit pár nocí tak, aby mimi mělo častý kontakt a často se kojilo. To laktaci dokáže velmi rychle "nakopnout". Postupně pak můžete začít množství dokrmu snižovat, cca o 10 ml každé 3 dny. Bude to proces cca na 14 dní možná 3 týdny, ale k plnému kojení se stále dá vrátit. Bylinky můžete samozřejmě dál brát.

Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová