Je ještě po 2,5letém kojení dostatečně dobré mléko?

Zodpovězené
23. črc 2021

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli je po 2,5letém kojení ještě plnohodnotné mléko?

Švagr mi říkal, že to kojení už nemá cenu. Že to už není mléko, ale voda a nemá žádný smysl ještě kojit.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zeptám se trochu ironicky - jak na to Váš švagr přišel? Dělá nějaké rozbory a srovnávací studie mateřského mléka? Je odborníkem v dané věci, že má takové soudy? Nezlobte se, ale to je tak nehorázná blbost, že nemohu jinak 🙂..

Je dokázáno, že mateřské mléko vždy obsahuje takové látky a má takové složení, jaké Vaše dítě potřebuje. V prvních měsících je jeho funkcí vyživovat miminko, je tedy bohaté na tuky, cukry, bílkoviny. Postupně se jeho funkce mění a jde vlastně o takový doplněk stravy - multivitamín, který po odstavení už nikde v lékárně neseženete. Jeho funkce je velmi významná pro tvorbu imunity a střevního mikrobiomu, obsahuje protilátky, enzymy atd. důležité pro další vývoj dítěte.

Kojit se doporučuje do 2 let a případně déle, pokud to mamince a miminku vyhovuje a NIKDO! (ani švagři 🙂) do toho nemá co mluvit, je to čistě věc Vaše a Vašeho dítěte.

Moc držím palce a pozdravujte švagra!

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová