Pokles tvorby mléka. Jak zjistím, zda nemám ucpané mlékovody?

Zodpovězené
14. led 2020

Dobrý den,

přes Vánoce jsem měla já i moje čtyřměsíční dcera střevní virózu. Od té doby mi klesla tvorba mléka. Prsa se mi neplní tak jako dříve a také dcera mi méně vysaje.
Prsa si masíruji i během kojení, pouštím na ně horkou vodu. Hodně mě to trápí, protože ještě před tou virózou jsem si mléko odkládala do mrazničky a teď nevím, jak dál.

Jak zjistím, zda nemám ucpané mlékovody?

Mohu užívat laktobacily během kojení?

Děkuji

Dobrý den,

střevní viróza může způsobit mírný pokles laktace, záleží, jak často se miminko v té době kojilo. Není však třeba propadat panice.
Nejprve - je miminko spokojené, kojí se, saje, je po kojení najezené, jak často si říká o kojení. To, že nyní nemáte mléko "do zásoby" vůbec nevadí. Není třeba si dělat zásoby. MM je nejkvalitnější právě v tu danou chvíli, v tu danou hodinu. Za několik týdnů bude mít miminko jiné potřeby a složení MM se jim přizpůsobí. Obecně nedoporučuji odsávat do zásoby, ale kojit na požádání. Zásoby, které máte, můžete posléze využít například do dětských kaší, ale jinak (pokud se tedy nechystáte do zaměstnání a neplánujete předčasné odstavení) potřeba není. Ucpaný mlékovod zcela jistě nemáte, je to bolestivé zduření, případný puchýřek na bradavce, který je velmi bolestivý. Laktobacily během kojení nejsou problém.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová