Môže mať nízka hodnota železa u detí vplyv na nechutenstvo?

Zodpovedané
31. mar 2023

Dobrý deň,

môj skoro 1,5-ročný syn odmieta jesť normálnu stravu. Je stále dojčený. Sú dni, kedy zje dosť, ale momentálne do neho nedokážem dostať nič. Odmieta akúkoľvek formu jedla, kúsky, mixované jedlo, ani samostatné jedenie nefunguje. Práve mu rastú zuby. Posledné dni zje maximálne lyžičku z obeda, zopár kúskov chleba, rožka alebo trošku kaše. Únavu na ňom nebadám, pretože cez deň je dosť živý. Nemôžem ale určite povedať, že by sa počas dňa najedol plnohodnotne. Mám obavy, aby mu niečo nechýbalo z nutričnej stránky, pretože po narodení mal anémiu a musel užívať železo. Naposledy mal dobré výsledky. Mám však strach, že sa to opäť zníži. Som už z toho poriadne frustrovaná a neviem, či by mu odstavenie mohlo pomôcť.

Ako by som mala postupovať?

Mám počkať, kým mu dorastú zuby a riešiť tento problém až potom?

Môže mať nízka hodnota železa vplyv na nechutenstvo?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak synček nejaví klinické známky anémie (únava, neprospievanie v psychomotorické, nezáujem o hru, biele sliznice), tak o anémiu nepôjde. U detí pri raste zúbkov, navyše dojčených, je bežné týždenné odmietanie stravy. Potom by mala nastať opäť náprava k predchádzajúcemu stavu.

Odstavenie môže pomôcť, ale dojčenie má zasa iné výhody - forma upokojenia, regulácie, emocionálna väzba medzi Vami, možno uspávanie. Musíte si sama zvážiť, ako to cítite a aká povaha je synček, čo Vám dojčenie obom pridáva, či je pre Vás dôležitejšie to, alebo zjedená celá miska jedla.

Ako doplnok stravy môžete zaradiť preparáty s obsahom železa aj s vitamínom B (môže ovplyvniť zvýšenie chuti do jedla. Napríklad tento: Pediakid Železo + vitamíny skupiny B, sirup pre deti

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas