1. screening - hraniční výsledky. Jaký na to máte názor?

Zodpovězené
27. led 2023

Dobrý den,

absolvovala jsem teď v týdnu 1. screening ve 12+1tt a prý je vše v pořádku, až na hraniční výsledky.

UTZ je v pořádku, nosní kůstku má, NT: 1,28, PAPP MoM 0,65, FREE BETA HCG MoM 0,88.
Riziko DS: 1:909 a riziko preeklampsie 1:333.
Je i o týden větší, odpovídá 13+3tt.

Už mám 2 zdravé děti, ale je mi "už" 35 let. Nevím, zda se mám znepokojovat, nebo je to prostě tím, že mi je 35+. Je o týden větší, krev mi byla brána 10 dní před screeningem, a proto mám ty hodnoty hraniční dle těch tabulek?

Mám jít na kontrolní krevní testy za 4 týdny (Triple test?). Prý, kdyby vyšly podobně nebo hůře, tak by mě poslal Dr. na ty krevní testy za 12 tis., že jsou přesnější na 99 %.

Ale já si myslím, že je vše v pořádku a že ty hraniční hodnoty jsou z toho důvodu, jak jsem psala výše a že není potřeba chodit na nějaké další placené testy v tomto případě.

Nejsou to pak moc zbytečné nervy a za těch 12 tis. zařídít miminku raději pokojíček?

Pokud by ta kůstka tam nebyla, či NT by bylo daleko větší a riziko DS by bylo nízké, tak bych neváhala, ale raději se zeptám ještě Vás, jaký na to máte názor.

Děkuji předem za odpověď a přeji Vám hezký den.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Všech jednotlivé parametry screeningu jsou v mezích a jako celek máte riziko DS 1:909. V tomto riziku je zahrnut Váš věk, výsledky krve i ultrazvuková měření. Vždy se to vztahuje k staří gravidity podle ultrazvuku, takže v zásadě je jedno jestli vychází stáří těhotenství podle ultrazvuku odlišně než podle menstruace.

V zásadě nejobvyklejší postup je následující:

1. při rizicích nad 1/300 je na místě genetická konzultace a nabídka odběru plodové vody či podobného výkonu, protože v tomto momentě již šance, že vyšetření plodové vody přinese zásadní informaci a odhalí nějakou chromozomální vadu převyšuje nad rizikem výkonu (tj. šanci, že dojde k potratu následkem komplikace výkonu)

2. při rizicích nižších než 1:1000 je riziko velmi nízké a obvykle následuje až ultrazvukové vyšetření v 20. - 22. týdnu

3. rizika mezi 1:300 - 1:1000 obvykle označujeme jako tzv. šedá zóna (hraniční) a někdo preferuje maximum informací a jde i při těchto výsledcích na odběr plodové vody (s vědomím malého rizika komplikace výkonu), někdo volí NIPT (onen neinvazivní test okolo těch 12 000 Kč, které je o hodně citlivější v detekci DS než prvotrimestrální screening a dokáže pravděpodobnost razantně snížit) a někdo nevolí nic, protože je pro něho takové riziko akceptovatelné (ve Vašem případě 1:909). Vždy záleží na tom, co preferujete, ideální metoda, která má 100% detekční schopnost a zároveň 100% bezpečnost neexistuje a vždy volíte určitý kompromis. Ev. možností je i odběr dalších třech placentárních hormonů v cca 17. týdnu (to co Vám doporučil Váš lékař) a nová kalkulace rizika pro DS, kdy se použijí tyto nové výsledky a výsledky z prvního trimestru, tzv. integrovaný test. To je sice o trochu citlivější test než jen prvotrimestrální screening (ale ne o moc), zase má o trochu vyšší falešnou pozitivitu.

Tedy možností je více a pokud úplně nevíte, co dál, znovu to vše proberte s Vaším lékařem, aby jste se mohla rozhodnout, co je pro Vás nejakceptovanější.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz