PAPP-A. Co vše ovlivňuje a jaká rizika jsou s ním spojena?

Zodpovězené
8. únor 2023

Dobrý den,

absolvovala jsem 1. screening NT+. Vyšel mi negativní s celkovým skóre 1:2600. Vše bylo v pořádku až na PAPP-A, kde byla naměřena hodnota 1 mlU/ml / 0,46 MoM. Kvůli této hodnotě mi byl doporučen Triple test.

Co vše PAPP-A ovlivňuje a jaká rizika jsou s ním spojena?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Podstatné je celkové riziko, ve kterém je všechno včetně PAPP-A započítáno, a to Vám vyšlo v pásmu velmi nízkého rizika (1:2600). Zároveň hodnota 0,46 MoM je opravdu jen velmi hraničně nižší (dejme tomu, že obvyklé rozmezí je mezi 0,5 až 2,0 MoM, ale o přesných normách se úplně nedá jednoduše hovořit).

PAPP-A je placentární protein a jeho nízké hodnoty mohou zvyšovat rizika některých těhotenských komplikací (např. chromozomálních vad, riziko předčasného porodu a růstové restrikce a dalších), ale rizika podstatněji narůstají až při nižších hodnotách, než jakou uvádíte.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz