Infekční nemoci v těhotenství - rizika pro vývoj plodu. Je něco, co mohu nyní udělat?

Zodpovězené
11. kvě 2024

Dobrý den,

prosím, chtěla bych se zeptat, jsem na začátku 2. trimestru těhotenství a od přítele jsem se dozvěděla, že na jedné oslavě pil alkoholický míchaný nápoj s patnácti dalšími dospělými z jedné nádoby. Každá osoba měla své brčko, což mi bohužel nepřijde jako dostačující, předpokládám, že sliny se i tak dostávaly do nádoby. Tři dny po této "události, o které jsem se dozvěděla až s časovým odstupem, mne přítel líbal. Dále jsme se již nelíbali. Pár dní po události si přítel stěžoval na slabou bolest v krku.

Prosím, dalo by se říci, proti kterým nemocem s ohledem na rizika pro plod a jeho vývoj, bych se mohla dát jako samoplátce např. odběrem krve otestovat?

A po jaké době od události by tak bylo vhodné učinit?

Je něco, co mohu nyní udělat?

Vím bohužel, že nemám žádné protilátky proti ebv, ani hsv 1,2, ani cmv, což můj strach ještě zvyšuje. Obávám se také např. meningokoka. Jsem člověk, který si obecně dává na tyto věci velký pozor, nyní v těhotenství ještě větší, bohužel chování někoho jiného nemohu ovlivnit.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Pokud jste neměla žádné příznaky nějaké nemoci, tak testování nutné není, ani by nešlo jednoduše doporučit nejaký seznam nemocí, které "pro jistotu" zkontrolovat. Mohu Vás uklidnit, že podle toho, co píšete, jsou případná rizika naprosto minimální.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz