Častá ultrazvuková vyšetření. Jsou nebezpečná pro miminko?

Zodpovězené
18. únor 2020

Dobrý den,

byla jsem hospitalizována kvůli hrozícímu potratu. Jsem nyní na rizikovém, ale bojím se o své miminko. Jedna maminka četla v jednom článku o škodlivosti UTZ, resp. jeho špatného vlivu na mozek miminka, pokud je častý a mě to teď nedá spát, jelikož UTZ vyšetření mi bylo děláno velice často, a to jeden trval 45 minut. Nyní jsem v 23. tt a opět jsem hospitalizována a čekají mě další vyšetření.

Předem Vám velice děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Ultrazvuk patří mezi nejbezpečnější vyšetřovací metody. K tomu existují jasná doporučení k tomu, jak ultrazvuk bezpečně používat. Pokud je vyšetření prováděno z medicínských důvodů, neobával bych se negativních vlivů. Na moderních ultrazvukových přístrojích není problém i při delším vyšetření doporučení dodržet. Kromě toho, největší obezřetnosti je třeba při vyšetření v časném prvním trimestru.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz