Věk tatínka. Ovlivňuje zdraví dítěte?

Zodpovězené
31. led 2020

Dobrý den,

našla jsem na internetu, že i věk tatínka ovlivňuje zdraví dítěte. Našla jsem, že starší otcové mohou zapříčinit svým dětem schizofrenii, leukémii a tak. Píše se to tady, strana 15: https://docplayer.cz/46342028-Problematika-grav....

Jak to je doopravdy? A jak starých tatínků se to týká? Lehce přes 50 také?

Děkuji

Dobrý den,

s věkem tatínka a riziky pro zdraví dítěte je to složitější a ne tak jasné, jako je to známo s riziky pro Downův syndrom a další trizomie s rostoucím věkem maminky.

Má se za to, že vyšší věk otce může o něco zvyšovat riziko některých vrozených vad (rozštěp rtu a čelisti, možná i srdečních vad), některých monogenních onemocnění (např. achondroplazie), některých nádorových onemocnění (v dětském věku mozkové nádory, retinoblastom a akutní lymfoblastová leukemie a v dospělém věku nádory prsu, prostaty a nervového systému). Také jak píšete pravděpodobně schizofrenie může s věkem otce souviset. Ale obecně tyto údaje nejsou zatím jednotné a individuální rizika nebudou zvýšena významně.

Také nejde jednoduše říci jasnou věkovou hranici, od kdy toto platí. Dejme tomu, že zhruba od 40-45 let věku otce se výše uvedená rizika mohou zvyšovat.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz