Alkohol v těhotenství. Je plod vystavený vážnému postižení?

Zodpovězené
2. lis 2020

Dobrý den,

chci se zeptat, jak často a v jaké míře se u dítěte zjišťuje požívání alkoholu matky během těhotenství.

Mám kamarádku, která je těhotná už asi v 6 měsíci a do 24.tt nevěděla, že je těhotná, vše zjistila až na preventivní prohlídce (prý!). Jenže ona je typ člověka, který si alkohol neodpustí při jakékoliv příležitosti a vím, že ona se nespokojí s lahví vína.
I za ni píšu proto, aby jsme společně zjistily, zda opravdu časté požívání alkoholu, v míře tak 3 láhve vína týdně, je plod opravdu vážně vystavený nějakému vážnému postižení. Od doby co ví, že je těhotná už nepije a užívá těhotenské vitamíny.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

alkohol v těhotenství samozřejmě dobrý není, i když nikdo Vám předem neřekne, která sklenička už je nebezpečná. Děti matek alkoholiček mají tzv. fetální alkoholový syndrom (https://cs.wikipedia.org/wiki/Fetální_alkoholov....) - můžete kouknout třeba sem.
Vám a Vaší kamarádce radím teď se na všechny obavy vykašlat a začít dělat vzornou maminku, co se těší na miminko. Většina věcí, které alkohol mohl způsobit, se dá časem napravit.

Držím palce!

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň