Diflucan před otěhotněním. Mohla jsem tím plodu nějak ublížit?

Zodpovězené
14. kvě 2023

Dobrý den, pane doktore,

na časté vaginální mykózy mi pan gynekolog předepsal lék Diflucan 1tbl. 150 mg, kterou jsem užila na začátku února. Tento lék se nesmí užít v těhotenství, a pokud si dobře vybavuji i před plánovaným těhotenstvím. Otěhotněla jsem asi dva měsíce poté. Teď mám velké obavy, aby to nemělo nějaké dopady pro plod. Nevím totiž, jak dlouho se může lék držet v těle a jaká je bezpečná doba pro těhotenství.

Myslíte, že jsem tím mohla plodu nějak ublížit?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zůstaňte úplně v klidu, jak se můžete přesvědčit třeba tady https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK582709/, jednorázové podání ještě nikdy nikomu nic neudělalo...

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň