Dítě, které vyžaduje stálou pozornost. Co s tím?

Zodpovězené
17. črc 2021

Dobrý den,

už jsem bezradná.... Mám dvouletou holčičku a tím, že jsme skoro pořád samy, protože manžel je stále v práci, tak je na mně celkem dost závislá. Nenechá mě nic dělat, má stále potřebu, abych byla u ní, hrála si s ní nebo se s ní dívala na pohádky atd., nenechá mě uklízet, vařit, dokonce ani jít na wc, stále brečí, když něco dělám, sápá se po mně, prostě vyžaduje pozornost.

Zkoušela jsem cokoliv, třeba aby semnou uklízela - dám jí hadru nebo si ji posadím na linku, aby se mnou "vařila", ale to vydrží chvíli, a pak zase nanovo, chce se chovat, donese mi knížku, že jí mám číst nebo se mě chytne za tričko a nepustí mě, tahá mě. Jinak je hodná, rozumná, dělá to prostě tehdy, když potřebuji uklidit, uvařit a tak...no prostě bych potřebovala někoho, kdo to měl třeba stejně.

Co s tím?

Děkuji za radu.

Hezký den, 🙂

jako první věc mě napadlo nosítko, které může usnadnit situace, kdy potřebuješ volné ruce a přitom mít malou u sebe, aby ona měla pocit bezpečí. Může s ní na zádech vytírat, vařit, atd.

Malá asi potřebuje mít pocit bezpečí a že tu pro ni jsi. Může to mít několik příčin, těžko z tvého dotazu odhadnout, protože nemám dostatek dalších informací.

Na druhou stranu je potřeba dítko učit také jisté hranice ve smyslu, že i maminka někdy potřebuje něco dělat a nemůže 100 % času být jenom s dítkem a dělat jenom to, co dítko potřebuje. Samozřejmě totiž potřebujete jíst, vyprat a uklidit. Takže bych se koukla i na to, jak tyto hranice nastavuješ.

Zkus malé dát vždy na výběr například, mamka teď potřebuje vařit, pojď mi pomoci, jestli chceš být úplně u mě. Nebo pokud si chceš číst knížku, tak si ji vezmi tady ke kuchyňskému stolu a budeme v jednom pokoji a můžeme si o knížce spolu povídat. Nebo si ji vezmi sama kamkoli budeš chtít.

Dcerka by měla mít pocit, že se o ní zajímáš, že ji nevyměňuješ za jídlo :D, ale zároveň se potřebuje učit, že někdy je potřeba dělat něco jiného.

Pro bližší specifickou radu bych potřebovala více indícií od Tebe, jak to u vás doma vypadá, co děláte, neděláte, co už jsi zkoušela, nezkoušela. Připoj se do facebookové skupinky Životem s dětmi - sdílení rodičů (najdeš tam i rodiče v podobných situacích) nebo mi napiš a domluvíme si konzultaci, která bývá nejkratší cestou k tomu, aby sis doma pořešila, co je potřeba 🙂.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů