Ekzém, dcerka 3,5 roku. Je kvasinkový?

Zodpovězené
24. bře 2022

Dobrý den,

dcerka měla jako miminko občas malý suchý flíček na nožičce. Minulý rok měla suché místo pod koleny a v létě se jí udělal ekzém v ohybu na pravé ručičce. Vždy se jednalo o malé místo, které jsme pouze mazali Biodermou Atoderm. V listopadu dcerka prodělala Covid. Měla ho bezpříznakový. Během prosince se ekzém začal zvětšovat - na pravé ručičce. Začala jsem používat zinkové masti - Weleda, Sudokrem... poté, když se nezlepšovalo, tak hypermangan a čistý zinek a občas promazávala Biodermou. Rána začalo hodně praskat a bolet, tak jsme navštívili kožní a tam nám dali kortikoidovou mast - Avantan. Po mazání se ručička zahojila, ale ekzém se objevil za koleny a na obličeji. Na ručičce navíc dcerce po Avantanu vyrostly tmavé chloupky a po chvíli se ekzém znovu vrátil.

V prosinci jsme se objednali na alergologii - vysadili jsme preventivně mléčné výrobky, vejce, ořechy…

V únoru jsme dostali výsledky z alergologie, kde dcerka je podle testů bez alergií. Velice malé zvýšené hodnoty měla u česneku a koření. Test byl ale proveden například bez zeleniny a dalších, tak nevím, zda je vypovídající, ale vypadá to, že alergická dcerka významně není.
Po testech jsme dali dcerce mléčné výrobky a měla na to celkem velkou reakci zhoršením ekzemu v obličeji.

V tuto chvíli má ekzém kolem očí + na tvářích, v záhybu pravé ruky, na obou zápěstích, za oběma koleny. Je stále hrubý, červený. Když v noci dcerku neuhlídám, tak si ho rozškrábe do krve.

Dodržujeme teď třetí týden protikvasinkovou dietu (bez lepku, vajec, mléka, mrkve, celeru, petržele, brambor, kukuřice…). Používáme hypermangan, zinek, zkoušela jsem i střibro…nic nepomáhá a ekzém neustupuje. Dávala jsem probiotika Enterina, Nyni BioKult. Peru v Tiera Verde, nyní zkouším Sonet. Už si nevím rady, co mám dělat.

Předem děkuji za Váš čas.

Jitka M.

Dobrý den,

no už podle reakcí na fotkách se mi vůbec nechce věřit, že by dcerka nebyla alergik. Pokud se alergie v testech neprokázala (netuším, jak přesné a jaké testy byly zajištěny, takže nemohu soudit), určitě má minimálně intolerance a silnou sensitivitu.
Zvažovala bych i non gluten sensitivitu a rozhodně bych trvala na kompletních testech na lepek, více k tomuto tématu doporučuji naposlouchat zde v našem videu.

Nevím, v jak přesném režimu momentálně dcerka jí, jaká je skladba potravin atd., proto bych doporučila obrátit se na odborníky přes výživu a řešit to pod dobrým a kvalifikovaným koučem, jinak hrozí, že se budete pořád motat v nějakých eliminacích a slepých uličkách a nakonec dítě takto dovedete k nutriční podvýživě.
Osobně mohu jedině doporučit výživovou poradkyni Stefanii Zanconato, která pracuje i s dětmi v rámci tzv. AIP protokolu, ten je zaměřen právě na léčbu autoimunitních onemocnění (mezi ty patří i potravinové a jiné alergie a intolerance), což bude zjevně váš problém.
Kontakt najdete na eshopu www.naturapura.cz který se zaměřuje na kvalitní potraviny a non toxic doplňky, v rámci eshopu jsem i odborným garantem přes non toxic, takže za něj mohu ručit.
Pokud by byla potřebná kromě diety komplexnější péče, aka doplňky stravy nebo léky, pak se zkuste obrátit na MUDr. Feltoni, ta se také zaměřuje na autoimunitu a alternativní a celostní přístup v řešení těchto onemocnění.
https://www.facebook.com/Dr.TerezaFeltoni

Sonett gel bych u těchto reakcí postupně vyměnila za čisté prací mýdlo Alchemix bez vůně, u gelů (i těch non toxic) mohou vadit tenzidy nebo esenciály.

Ad péče, momentálně jí bude vadit pravděpodobně vše, kůže je v zánětu. Moc bych to tedy nepřeháněla a nekombinovala, čím víc mastíte, tím hůře, uchýlila bych se v obličeji jednoznačně jen k nulové terapii v kombinaci s termální vodou (v běžném prodeji je čistá termální voda např. Avene), jinak lze použít i dermo sprej Quinton, ale ten spíše na tělo, mohl by vlivem mořské soli mírně štípat, nicméně má výborné hojící a zklidňující vlastnosti.
https://naturapura.cz/produkt/quinton-dermo-koz...
Na popraskaná místa odvar řepík a hemagel.

Jakmile by se kůže zklidnila, lze postupně mírně promazávat, např. dětské tělové máslo Purity vision. Vyhýbejte se krémům s obsahem esenciálních olejů (rizika u alergiků).
Vnitřně bych ještě kvůli snížení a kontrole histaminu doporučila používat quercetin, seženete také na eshopu naturapura.cz, s výběrem Vám poradí přímo na eshopu.

Přeji Vám krásný den.
Pavla