Kožní obtíže. Co to může být?

Zodpovězené
11. čer 2020

Dobrý den,

jsem už zoufalá a vyčerpaná. Vše začalo v polovině dubna, kdy se mi ve vlasech udělaly tvrdé strupy a měla jsem všude lupy. Kožní mi doporučila Kerasal mast, Clobex šampon a Nizoral. Bohužel lupy nevymizely, pokožka hlavy mě svědí neustále.
Před měsícem se svědění začalo šířit na obličej, odkud mi začalo padat šíleně obočí, řasy a chloupky. Ve vlasech se mi udělaly malé nahnědlé flíčky. Opět jsem zamířila na kožní, kde mi řekla, že v obočí nevidí nic, dala mi Locoid. Ve vlasech mi diagnostikovala Pytiriázu s tím, že mám používat Nizoral a více se se mnou nebavila. Ochlupení a vlasy se mi přímo sypou, v obočí mám světle šupinky, které vidím ve zvětšovacím zrcátku, loupe se mi kůže v okolí nosu a pusy.
Začalo se mi tvořit zanícené akné a svědící ložisko se mi objevilo i v třísle. Mívám i stavy na omdlení, takže jsem byla na krevním obraze, který ukázal vysoké hladiny testosteronu. Nyní čekám ještě na hormonální profil z gynekologie.

Prosím, co to může být? Lupénka, seborea, ekzém, alopecie?

Jinak mám pleť velmi mastnou a vlasy se mi mastí neuvěřitelně rychle.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

stav jaký popisujete odpovídá silné hormonální disbalanci, která se pak často projevuje na kůži tzv. seboroickou dermatitidou, mnohdy v kombinaci s přemnoženou kvasinkou.
Obě se na kůži projevují silným svěděním, tvorbou lupů, zarudnutím, boláky, vřídky až akné.
Bohužel z Vašeho popisu nevyplývá, z jaké přičiny tato nerovnováha takto prudce vznikla, potřebovala bych více informací o Vašem stavu.
Např. zda byly nějaké hormonální změny vyvolané okolnostmi, což je například těhotenství, porod, kojení, ukončení kojení, dále hormonální antikoncepce, většinou tento stav nastává po vysazení HA po cca 2-4 měsících. Dále se může jednat o hormonální disbalanci jako následek stresu, vyčerpání (opět se může projevit až PO odeznění stresových epizod, klidně až s odstupem 3-6 měsíců).
V příadě, že je stav primárně zapříčiněn na hormonální úrovni, což tady rozhodně hraje důležitou roli, budeme těžko moci očekávat výsledky pouhou zevní péčí, ta je jen doplňková a pomůže ztlumit zevní podráždění, ale citlivost se neztratí, pokud se neustálí hormony do správných hladin.
Zde je tedy nutno pokračovat kompletním hormonálním profilem, aby bylo jasné, zda nemáte úbytek/přebytek estrogenu, jak jste na tom s progesteronem a zda není zvýšený prolaktin.
V případě zvýšeného testosteronu by bylo vhodné přírodní cestou doplňovat ženské hormony, zaměřit se na fytoestrogeny jak ve stravě, tak v doplňcích /vitex, wild yam, červený jetel, aquaje.../
https://www.incabotanica.com/vsechny-produkty/s...
Zkusila bych také hormonální jogu.

Zevně můžete vyzkoušet tekutý šampon Khadi neem, koupele s mořskou solí 2x týdně a nutno zrevidovat stravu, zde to vypadá i na přemnoženou kandidu, takže ideálně začít s nízkosacharidovou dietou, zkuste se podívat například na program whole 30.
Na potírání svědících ložisek můžete použít roztok ředěného jablečného octa s kojeneckou vodou, dělat si roztok maximálně na tři dny a udržet v lednici. Poměr cca 1 lžíce octa na 200 ml vody, potírat nebo postřikovat svědící ložiska, můžete i ve vlasech, pokud to tam snesete, eventuelně více zředit, kdyby Vám to moc nevonělo.
Na svědící ložiska v tříslech netoxickou zinkovou mast, případně hypermangan roztok 2x denně. (hypermangan seženete v lékárně, ředit do tmavě růžova s vodou pár krystalků)
https://www.netoxickadomacnost.cz/Zinkova-mast-...

Přeji Vám krásný den.
Pavla