Jak léčit lupy u batolete?

Zodpovězené
24. črc 2019

Dobrý den,

dvouletému dítěti se objevily ve vlasech lupy. Na vrcholku hlavy má několik kulatých ložisek loupající se kůže, ze kterých se občas uvolní bílá šupinka do vlasů.

Vlasy umýváme většinou jen vodou, šampon používáme minimálně (max. 1x týdně, většinou 1x za 14 dní). Na radu známých ložiska mažeme mastnou mastí (byl nám doporučen i olej Aviril, ale k němu moc důvěry nemám), ale zatím moc velký efekt nevidím. Navíc, i když má dítě vlasy ostříhané strojkem na velmi krátko, přijde mi, že většina masti se vetře spíše do vlasů než pokožky hlavy.

Je možné doporučit nějakou léčbu? A případně s jak dlouhou dobou léčby máme počítat?

Děkuji!

Dobrý den,

zřejmě se jedná o projev seborhoické dermatitis, časté ve vláskách kojenců a batolat.

Doporučuji vlásky umývat šamponem Nizoral, po osušení vetřít do vlasů a kůže v oblasti krust hutný krém (např. Infadolan) a nechat působit. Večer vyčesávejte, nebo odlupujte uvolněné krusty z hlavičky. Někdy se odlučují krusty i s vlásky, což není závada.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová