Nelepšící se ekzém nebo kvasinka. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
21. bře 2020

Dobrý den,

moc se mi líbí Vaše odpovědi, proto se zkusím zeptat i já. Dcera, 3 roky, má ekzém na zápěstí, poslední měsíc se to rozšiřuje i na hřbety rukou. Ekzém má od jara, ale velké zhoršení až na podzim. Přešli jsme na NT domácnost, kromě myčky už žádnou chemii nepoužíváme.
Dceru ekzém v noci hrozně svědí, pořád se budí a já musím část noci ručičky držet, aby si to nerozškrábala.
Nechali jsme jí dělat intoleranční testy, kde vyšla intolerance na vejce a lehce na pšenici - to máme teď asi 14 dní vyřazené, ale žádné zlepšení, spíš se to zhoršuje. Dávám jí Hylak forte a probiotika Bio kult infants na upravení střev, ale efekt zatím žádný. Přijde mi, že ji dráždí něco ve stravě, protože některý večer jí to celé zčervená a jiný je to lepší.
Pediatra tvrdí, že jí to nepřijde jako kvasinka, ale mě přijde, že jí to zhoršuje sladké, které tedy nedáváme. Má povolenou jen jednou denně ovocnou kapsičku. Mažeme domácí zinkovou mastí s mangovým máslem - ta jediná jakžtakž zabírá na začervenání. Ale jak je to už suché a šupinaté, promašťování to vždy zas zhorší. Něčím ale mazat musím, dcera by se jinak v noci zbláznila, tak nějak nevím čím.

Děkuji moc za případnou radu. Máme od pediatry žádanku na kožní, ale při současné situaci vůbec nevím, kdy bychom se tam dostaly.

Dobrý den,

na kožní bych momentálně určitě nejezdila, není to v tak akutní fázi, aby se musel člověk vystavovat riziku, které dnes hrozí prakticky v každé nemocnici.
Případně se určitě půjde domluvit i telefonicky, poslat fotky atd., pokud by situace byla vážnější.
Nicméně lékařský postup jistě tušíte, hledání příčiny od dermatologa nečekejte, léčí se syptomaticky, takže kortikoidy, atb mast, Linola, Axcipial atd.
Pokud se chcete dopátrat příčiny, může to být ovšem také běh na dlouhou trať, u ekzematiků je obecně velký problém s narušeným střevem a patogenním mikrobiomem, plus hyperaktivní nebo jinak nestandartně pracující imunitou a všechny tyto faktory hrají do karet ekzému.
Pokud se budeme držet pouze termínu "kvasinkový ekzém", musely bychom ze stravy vyloučit poměrně širokou škálu potravin a hlavně vydržet dlouho.
Nejsem si jistá, zda je toto jediný účinný postup, protože druhá odvrácená strana těchto diet je, že začne za nějaký čas docházet k nutričnímu deficitu z důvodu málo pestré a často i nevhodně poskládané stravy a tím opět oslabujeme tělo v jeho metabolických i regeneračních procesech.
Další negativní faktor velmi přísných eliminačních diet spočívá v tom, že dítě může za čas začít reagovat i na potraviny dříve tolerované. Navíc dodnes neexistují zcela průkazné testy, které by jednoznačně stanovily potraviny, jež problém způsobují nebo ne, takové testy se dají označit za relevantní u alergií, nikoli však u intolerancí.
Osobně bych tedy v rámci stravy šla cestou dočasného vyloučení veškerých mléčných výrobků, prozatím i lepku , ale také pseudoobilovin, protože některé složky z nich se chovají v těle podobně jako lepek. Stravu bych založila primárně na mase, slabých masových vývarech, zelenině bez omezení a velmi malém množství ovoce, u kterého máte jistotu, že je dítě toleruje, ovocné kapsičky průmyslově upravené to být vůbec nemusí, spíše sáhněte po skutečném ovoci a hledejte méně sladké a hlavně podávat podušené, nikoli syrové. Pokud se nedokážete u dcery obejít i bez pseudoobilovin, pak zkuste raději jáhly, ovesné vločky, basmati rýži, nikoli kukuřici, žito.
U vajec bych počkala ještě tak tři týdny a pak zkuste zavádět v rotaci po kapkách samotný vařený žloutek, bílek vynechejte do doby, než by dcera tolerovala i více žloutků, může to nějakou dobu trvat.
U jakékoli terapeutické diety není efekt okamžitý, i samotné vyloučení lepku nebo mléka se nemůže projevit s výsledky hned, obvykle to trvá několik týdnů, někdy i měsíců. Zkuste vytrvat. Pokud by se problém nelepšil, prostudujte si také histaminovou dietu, respektive seznam potravin s vysokým obsahem histaminu a těm se spíše vyhýbat, nebo je upravit tak, aby se histamin snížil. Nevynechávat vývary, ty jsou často označovány jako histaminové, ale jde spíše o správnou úpravu, pokud budete jakékoli masové vývary vařit kratší dobu a nepoužijete kosti, neměl by být histamin ve výsledku problém.
Zeleninu, u které si nejste jisti, zda ji dcera toleruje, dávejte do rotace po cca 4-5 dnech, malé množství a postupně zvyšovat. Pokud byste se chtěla více dozvědět o principech gaps protokolu, který se v rámci výživy snaží pracovat s narušeným střevem a jeho hojením, mikrobiomem a imunitou, pak vřele doporučuji přečíst knihu Gaps terapeutický protokol a čerpat postupy a recepty z ní.
Ad probiotika, Hylak bych nedávala, obsahuje laktózu a kyselinu citronovou, intolerantní jedince může dráždit. Raději se držte bezlaktózových probiotik, ve věku dcery bych se nebála podat bio kult již ve verzi pro dospělé, tedy 14 kmenový, a případně snížit dávku.

Kůže vypadá přesušená, zinek bych aplikovala případně už jen na noc v okamžiku, kdy se vám bude zdát zarudlá, jinak spíše mazat, ideálně nějakým lehčím lotionem, ale pokud je to takto podrážděné, mohou krímy jako weleda dráždit díky obsahu eo, zkusila bych tedy buď samotné mango máslo na vlhkou pokožku, nebo mast s dračí krví, nebo dětské tělové máslo purity vision, které obsahuje konopný olej a je obvykle velmi dobře snášeno a opět na vlhkou pokožku

https://www.prirodaregeneruje.cz/sangre-de-drag...
Volba masti je někdy také detektivka, obvykle jsou krímy a masti velmi individuální, nevzdávejte to po prvním pokusu.
Proti svědění mnohdy pomáhají i chladné octové zábaly, používá se jablečný ocet v ředění cca 1lžíce na 100ml, namočit gázu nebo bavlněný kapesník, ovízat na vcca 20min.

Přeji Vám krásný den.
Pavla