Očkování MMR. Mám jít s dcerkou na alergologii (ekzémy, alergie) před očkováním?

Zodpovězené
22. zář 2020

Dobrý den,

prosím, poraďte. Dcerku čeká za měsíc očkování MMR. Je stará 14 měsíců. Od dvou měsíců trpíme ekzémy, a pak i potravinové alergie. Reaguje na vařené vejce, bílek, ihned se u ní objeví pupínky vedle pusinky, pak za hodinu to zmizí, to samé i na ryby.

Můj dotaz je, jestli mám jít s dcerkou na alergologii na testy kvůli očkování na MMR.

Jaký je Váš názor?

Děkuji za odpověď.

Táňa

Dobrý den,

pro lékaře bohužel nemusí být ekzém kontraindikace k očkování. Pokud by měla reagovat na bílek, tedy se předpokládá alergie, pak by šlo uplatnit nárok minimálně na odklad u těch vakcín, které obsahují složku vaječného bílku. MMR bílek obsahuje, takže Vaše obavy jsou oprávněné. Nicméně MMR je povinná až pro přijetí do školky. Osobně bych si určitě vyjednala odklad, očkovat ekzematika je riskantní, může se jí reakce velmi zhoršit.

Vyžadujte testy na alergologii/imunologii, ale rozumný lékař by povolil odklad i bez nich, protože ekzém je primárně imunitní reakce a mohou pak nastat komplikace s očkováním. Bohužel metodika dává v toto směru rozhodnutí do rukou pediatrů a ti jsou často v názorech na očkování ekzematiků velmi nekonzistentní.
Zkuste každopádně kontaktovat centrum imunoflow v Praze, tam jsou v tomto směru velmi rozumní a dokáží dobře poradit, jak stran testů, tak i stran případného zařízení odkladu.

Přeji Vám krásný den.
Pavla