Neplacené volno a neschopenka. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
22. srp 2023

Dobrý den,

29.10. bude mít dcerka 3 roky, poté bych měla nastoupit do práce. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Chci požádat o neplacené volno. Rádi bychom totiž ještě druhé a zatím se nějak nedaří.

Je možné, v případně schválení neplaceného volna, toto volno ukončit a přejít na neschopenku v případě otěhotnění? (Zřejmě bych byla opět na rizikovém, jako s prvním dítětem).

Měla bych pak i nárok na mateřskou? Z čeho by se vypočítala?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou jste nám napsala.

Během doby neplaceného volna nelze čerpat nemocenské. Na nemocenské byste měla nárok až po ukončení neplaceného volna.

Nárok na peněžitou v mateřství (PPM, lidově mateřskou) byste měla v případě, že v době nástupu na PPM (tj. 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu) splníte tyto dvě podmínky současně:
- budete nemocensky pojištěná - tzn. bude trvat Váš pracovní poměr nebo budete v ochranné lhůtě
- v uplynulých 2 letech jste byla minimálně 270 dnů nemocensky pojištěná (do této doby se počítá také doba rodičovské dovolené, neplaceného volna, nemocenské po dobu zaměstnání)

V situaci, kdy byste po skončení rodičovské dovolené nastoupila na neplacené volno a pak na nemocenské a Váš pracovní poměr by stále trval, měla byste nárok na PPM.
Výše PPM by se vypočítala z denního vyměřovacího základu, který jste měla před předcházejícím PPM - byla by tedy stejná jako ta, kterou jste čerpala při předchozím dítěti.

Jestliže budete potřebovat další informace nebo pomoc v jiných oblastech, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku.

Přejeme Vám i Vaší rodině pěkné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz