Mám strach, že se mimoděložní těhotenství zopakuje. Co mi doporučujete?

Zodpovězené
30. čer 2021

Dobrý den,

měla jsem mimoděložní těhotenství a mám strach, že se to zopakuje. Závidím ženám, které si najdou na testu dvě čárky. Jsem neschopná a nenávidím své tělo.

Co mi doporučujete?

Děkuji

Hezký den,

mrzí mě Vaše ztráta a věřím, že je to pro Vás psychicky náročné.

Strach je přirozená reakce našeho těla. Na druhou stranu není moc užitečná... Prvním krokem ke zlepšení je uvědomit si svoje obavy, protože potom s nimi můžete začít pracovat. Zkusit se na situaci podívat z odstupu a zeptat se sama sebe, co se změní nebo zlepší, když se budu bát. Když si budu v představách opakovat předchozí neúspěchy. Když prožiju několik měsíců v neustálém strachu.

Jedna z možných cest je udělat to naopak. Zkusit každý den vědomě prožívat vděčnost za to, že tu jsem a můžu se těšit na budoucí příchod miminka. Až nastane ten spráný čas. Protože nezapomeňte na to, že Vy sama jste ta, kdo dokáže ovlivnit, jak své další těhotenství prožijete. I přes bolestné zkušenosti nemusíte zůstat v roli oběti, ale naopak se můžete přenést do role tvůrce své vlastní šťastné budoucnosti. Vy máme tu moc a sílu myslet pozitivně, těšit se na společný čas s miminkem a vytvářet tak svoji novou realitu.

A závist? Povím Vám, jak to s ní dělám já. Dostanu-li se do takové situace, zamýšlím se nad tím, co přesně mi na tom vadí. Proč se takhle cítím? Je něco, co můžu ovlivnit nebo změnit? Dokážu ostatním to štěstí přát?

Jsem k sobě laskavá a dovolím si pocity závisti prožít. Cizí těhotenství mi připomíná mou ztrátu a je v pořádku, že mě to mrzí. Pak si ale řeknu, co mi to přinese, když budu v této emoci zůstávat. Mám totiž možnost se rozhodnout a nechat ji odejít. Proč si ztěžovat i tak nelehkou cestu a setrvávat v negativních emocích déle, než je potřeba?

A tak se postupně učím přát ostatním jejich štěstí. Oni zase mohou mít jiné starosti, které na první pohled nejsou vidět...

No a v neposlední řadě, zkuste se zamyslet nad tím, jestli si miminko bude chtít vybrat za maminku ženu, která "nenávidí" své tělo a myslí si, že je "neschopná". Kdybyste byla duše miminka Vy, chtělo by se Vám přijít do těla ženy, která je se sebou nespokojená?

Vaše hodnota jako člověka, ženy, maminky není o nic menší proto, že jste prožila mimoděložní těhotenství. Jste hodna lásky, Vaše tělo si zaslouží úctu. Není špatné ani rozbité. Když mu uvěříte, ono další těhotenství zvládne. Vaše psychická pohoda je moc důležitá pro to, abyste znovu otěhotněla. Z toho, co jste psala, nevyplývá, jak je to dlouho, co jste o miminko přišla. Nespěchejte na sebe, projděte truchlením pro Vaše děťátko a poté se postupně můžete snažit o další miminko.

Příčiny mimoděložního těhotenství mohou být různé. Neužívala jste před otěhotněním hormonální antikoncepci? Chtěla bych Vás podpořit, abyste si začala sledovat cyklus podle symptotermální metody, abyste zjistila, jestli je zdravý. Zvýšíte si tak sebevědomí, když budete vědět, že ovulujete a Váš cyklus je dostatečně dlouhý na to, aby se miminko mohlo uhnízdit. Kdybyste chtěla více informací o této metodě, ozvěte se mi na e-mail.

Hodně stěstí a síly do dalších dní.

Kamila
tvoje průvodkyně na cestě po ztrátě miminka
autorka projektu Když smrt předchází zrození

⚜️ FB: kamilahusakovacz
⚜️ e-mail: kamila@kamilahusakova.cz