5x neúspěšný ET, 1x potrat. Jak postupovat dál?

Zodpovězené
15. čer 2021

Dobrý den, pane doktore,

jelikož už 4 roky neúspěšně řešíme IVF, začínám být mírně zoufalá a chtěla bych Vás požádat o názor. Je mi 36 let, manželovi 41. Manžel je po rakovině varlete, kterou prodělal před čtyřmi lety. Rok po léčbě chemoterapií azoospermie, po andrologické léčbě nyní aktuálně „jen“ oligozoospermie. Spermiogram byl chválen jako výrazné zlepšení.

Já se léčím se sníženou funkcí štítné žlázy, která je ale kompenzována léky, a mám nízké AMH (dle CAR 0,4; jiná laboratoř uvádí 1,17), každopádně je prostě nízké.

Absolvovali jsme dvě IVF, vždy bylo jen jedno embryo k transferu, ale ani jednou se neuchytilo. Poté jsme změnili kliniku a bylo nám doporučeno, kvůli nízkému AMH, IVF s minimální stimulací. Tyto minimálky jsme absolvovali už tři. Při první min. stimulaci jsme měli jako zázrakem 2 embrya, takže proběhl ET – opět neúspěch. Poté KET, který se zadařil, ovšem v 8.tt přišel spontánní potrat. Toto proběhlo před půl rokem. Od té doby jsme absolvovali další dvě mini stimulace, vždy jsou odebrána max 2 – 3 vajíčka, ale výsledek je jen jedno vhodné embryo k transferu a ani jednou se neuchytilo.

Máme za sebou genetické vyšetření, které vyšlo OK, a imunologické vyšetření, kde mi zjistili zvýšené NK buňky. Měla jsem nasazený Metypred, který hodnoty pěkně upravil, ale transfer se stejně nepovedl. Při posledním ET jsem absolvovala infuze intralipidů, píchala jsem si Prolutex, preventivně mám vždy nasazen Clexane. Výsledek ale žádný.

Zvažovali jsme i genetiku embryí, ale jelikož máme vždy jen jedno embryo, tak ho raději hned transferujeme.

Nenapadá Vás, jaké vyšetření ještě lze doplnit, nebo jakou léčbu / metodu zvolit, aby se zvýšily šance na úspěch?

Moc děkuji za Váš čas.

S přáním hezkého dne

D.

Dobrý den,

to je těžká otázka - ten KET byl v přirozeném nebo umělém cyklu?
Asi bych doporučil embrya mrazit a následně KET.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz