Jak bojovat s tmavými skvrnami u kořenů zubů u dvouletého dítěte?

Zodpovězené
28. čer 2019

Dobrý den,

má dvouletá dcera má na zubech u kořenů tmavé skvrny, které se dělají dospělým, kteří pijí a jí pití a jídlo, které hodně barví.

Zuby čistíme denně už asi přes rok, kdy byla i na první návštěvě u zubaře. Při čištění spolupracuje a snažím se zuby vyčistit opravdu důkladně, různými pohyby (krouživými na obě strany, stíravými seshora dolů), kartáčkem pro malé děti (zkusila jsem několik značek od levnějších po drahé), bez pasty. Skvrny přetrvávají, odstranit je lze pouze silným seškrábnutím nehtem.

Co se týče jídla a pití, které barví, tak přes den pije výhradně čistou vodu, šťávu má tu a tam, tedy třeba 3 x do týdne (domácí sirup hodně ředěný), čaje (nejčastěji mátový neslazený, výjimečně černý neslazený s citronem) si párkrát lokne ke snídani, někdy ani to ne.

Lze s těmito skvrnami nějak účinně a přitom vzhledem k věku dítěte - šetrně - bojovat? Nebo je nutný zásah zubaře?

Děkuji za radu.

Dobrý den,

pokud jde opravdu jen o pigmenty, běžným kartáčkem je nevyčistíte, jdou odstranit v ordinaci, popřípadě u dentální hygienistky.

Jsou děti, kterým se tmavé pigmenty tvoří více než jiným. Pokud ale popisujete, že jde seškrábnout nehtem, nevím, jestli spíše nejde o plak. Raději vše zkonzultujte se svým lékařem, aby se nic nepodcenilo a pod záminkou pigmentu neměla za chvíli dcerka na zoubcích kazy.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová