Vrtání zubu u 2letého dítěte. Jaké jsou možnosti?

Zodpovězené
16. pro 2021

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jaké jsou možnosti při řešení zubního kazu u dcery, která má dva roky a má kaz na stoličce (4). Po roce doprošování se mi konečně povedlo dceři zajistit zubařskou péči, ale už je “pozdě”, protože na stoličce má kaz. Zubařka je taková nepříjemná, a tak se chci zeptat, Vás…

Jaké jsou možnosti?

A jak to bude probíhat? Jen ji to “obrousi” nebo i zaplombuje?

Četla jsem, že malým dětem podávají takový sirup na uklidnění, ale o ničem takovém nemluvila. Buď anestézie nebo to bude bez ní.

Taky jsem se ptala, jestli mi doporučí nějakou fakt dobrou zubní pastu pro 2leté dítě, ale žádnou mi nebyla schopna doporučit, že pro tak malé děti se ani nevyrábí…Sestra mluvila o “Elmex gelu”, ale zubažka ho hned zatrhla, že je ještě malá…

Můžete mi tedy prosím poradit?

Úplně si to vrtání zubu u takového “mimča” nedovedu představit a zubařka mi moc nepřidala…

Moc Vám děkuji.

Dobrý den,

tím sirupem je myšlen asi Dormicum. Dává se dětem, které jsou těžce ošetřitelné, ne každý zubař ale tento lék používá, reakce dítěte po požití může být různá, po zákroku se dítě ještě musí určitou dobu kontrolovat. Kaz se vždy musí odstranit a nahradit ho vyplní.

A co se týká zubní pasty, doporučila bych Vám např. Elmex pastu pro děti do šesti let. Elmex gelee není zubní pasta, je to gel s vyšším množstvím fluoridu k prevenci kazu, používá se od šesti let věku. Jako poslední věc bych doporučila probrat čištění zoubků a stravování/pití s Vaší lékařkou event. zubní hygienistkou, ať předejdete vzniku dalších kazů.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová