Možnosti ukončení nájmu. Je možné dát výpověď bez udání důvodu se 6měsíční výpovědní lhůtou?

Zodpovězené
11. led 2024

Dobrý den,

jsem vlastníkem malého komerčního prostoru, který je pronajat na dobu neurčitou. Ráda bych do budoucna prostor zrekonstruovala a prodala, ale nejsem si jistá, za jakých podmínek můžu dát nájemci výpověď, když je nájem na dobu neurčitou.

Je možné dát výpověď bez udání důvodu se 6měsíční výpovědní lhůtou?

Nájemce je trochu problematický, například často zasílá nájem pozdě, ale není to natolik špatné, aby to spadalo do kategorie hrubého porušení smlouvy.

Děkuji

Dobrý den,

na začátku je potřeba zmínit, že v prvé řadě záleží na Vašem individuálním ujednání s nájemcem, které bylo ujednáno ve smlouvě nebo následně uzavřeno ústní dohodou (zde ale hrozí riziko důkazní nouze v případě sporu), neboť ujednání stran ve smlouvě má přednost před ustanovením zákona. Pokud byla nájemní smlouva platně sjednána, pak platí to, co bylo ujednáno ve smlouvě.

Nicméně, pokud jste s nájemcem uzavřeli nájemní smlouvu na dobu neurčitou podle ustanovení § 2204 občanského zákoníku, pak platí, že jako strana smlouvy máte právo tuto smlouvu vypovědět v šestiměsíční výpovědní době. V případě, že byste k vypovězení nájemní smlouvy měla vážný důvod, pak se výpovědní doba ještě zkracuje ze šesti na tři měsíce. Avšak toto zkrácení je možné jen z vážných důvodu, které z Vašeho popisu situace nevyplývají, a navíc se toto zkrácení neuplatní ani v situaci, kdy nájem trvá po dobu delší než pět let a vzhledem k okolnostem strana nemohla předpokládat, že druhá strana nájem vypoví.

Pokud jste si s nájemcem ve smlouvě nesjednali jinak, může kterákoliv strana kdykoliv nájem bez uvedení důvodu vypovědět. A zároveň platí, že výpovědní doba je šestiměsíční. Co se týče samotné výpovědi, pak zákon pro výpověď nájmu prostor sloužících k podnikání uzavřeného na dobu neurčitou nevyžaduje žádné zvláštní náležitosti. Z výpovědi musí být pouze zřejmé, o jaký nájem se jedná a kdy má skončit.

Pokud jste si ukončení nájmu nesjednali odlišně přímo v nájemní smlouvě, pak tedy platí, že Vám nic nebrání vypovědět nájemní smlouvu bez udání důvodu s šestiměsíční výpovědní lhůtou.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44