Svěření dcerky (6 let) do péče. Má cenu to řešit, když mě po roce a půl od podání žádosti na soud nikdo nekontaktoval?

Zodpovězené
15. čer 2023

Dobrý den,

před rokem a půl jsem podal žádost na soud a dodnes mě nikdo nekontaktoval.

Má cenu to řešit?

Jinak dcerka žije se mnou. Její máma o ni moc nejeví zájem.

Je to svěření do péče vůbec k něčemu dobré?

Děkuji

Dobrý den,

bohužel soud nemá přesně stanovenou zákonnou lhůtu pro vyrozumění od data podání. Doba, která uplyne od podání žádosti nebo návrhu až po vyrozumění soudem, může být různá a závisí na různých faktorech, včetně například vytíženosti soudce a složitosti konkrétního případu.

Obecně se dá říct, že vyrozumění ze strany soudu může trvat přibližně 1-1,5 měsíce od podání žádosti nebo návrhu. Poté je možné, že bude nařízeno ústní jednání, které by mělo proběhnout do 2-3 měsíců od podání. Celkové rozhodnutí soudu by pak mělo být vydáno do 6 měsíců od podání žádosti nebo návrhu. Je však třeba zdůraznit, že rychlost soudního řízení je individuální a může se lišit v závislosti na konkrétních okolnostech. Vytíženost soudců, složitost případu a další faktory mohou ovlivnit dobu trvání řízení. Je proto možné, že v některých případech může trvat déle než uvedené časové rámce. Pokud se Vám však nikdo ani po roce a půl neozval, doporučuji se obrátit na příslušný soud s dotazem na průběh a stav Vaší konkrétní žádosti.

Co se týče svěření do péče, tak rozhodnutí o výlučné péči je často používanou formou úpravy péče o dítě. Při tomto rozhodnutí je dítě svěřeno do výhradní péče jednoho z rodičů, v tomto případě do Vaší výhradní péče. Přestože se péče o dítě stává výlučnou pro jednoho rodiče, zůstávají druhému rodiči rozhodovací pravomoci ve stejném rozsahu. Oba rodiče tak stále mají společné právo rozhodovat o záležitostech důležitých pro dítě.

V případě svěření do výlučné péče je nutné rozhodnout o povinnosti druhého rodiče přispívat na výživu nezletilého dítěte. Tato povinnost se vztahuje pouze na rodiče, kterému nebylo dítě svěřeno do péče. Pro Vás by tedy bylo dobré svěření dcery do péče z důvodu nároku na výživné ze strany matky.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44