Závěť. Můžu určit opatrovnictví dětí?

Zodpovězené
11. led 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda mohu v rámci závěti určit opatrovnictvi dětí.

Děti mám ve vyhradné péči, otec zemřel.

Jak to bude v případě mého úmrtí?

Další otázka...Pokud bych uzavřela manželství a závěť by byla sepsána předtím, mohl by manžel, který není biologický otec dětí, žádat o svěření do péče?

Momentálně neřeším SJM a vypořádání majetku v případě smrti. Jde mi výhradně o opatrovnictví dětí.

Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dobrý den,

v závěti se opatrovnictví dětí, ani žádné jiné statusové otázky upravovat nedají.
Závěť je pořízením pro případ smrti, které dává zůstaviteli možnost jednostranně a libovolně rozhodnout o svém majetku. Jedná se tedy o prostředek, který upravuje vlastnické a jiné obdobné vztahy k zůstavitelovu majetku a nelze tímto způsobem rozhodovat o péči nezletilých dětí.

O péči o děti, po smrti pečujícího rodiče, musí vždy rozhodnout soud. Dítě a jeho zájmy jsou zastupovány prostřednictvím OSPODu. Soud vždy přihlédne k nejlepšímu zájmu dítěte a rodič má možnost vyslovit před smrtí přání týkající se následné péče o nezletilé děti (toto přání by mělo být vysloveno v zachytitelné podobě a pokud možno před svědky). Pokud je to možné, soud se snaží přihlédnout k těmto přáním. Vždy však záleží na individuálních okolnostech každého případu.

Co se týče péče o děti po Vaší smrti, pak dle ustanovení §928 občanského zákoníku, není-li tu žádný z rodičů, který má a vůči svému dítěti vykonává rodičovskou odpovědnost v plném rozsahu, soud jmenuje dítěti poručníka. Tento poručník má vůči dítěti zásadně všechny povinnosti a práva jako rodič, ale nemá k dítěti vyživovací povinnost.

Pokud jde o výběr osoby, která bude zastávat funkci poručníka, pak dle ustanovení §931 občanského zákoníku, jmenuje soud poručníkem toho, koho naznačili rodiče, ledaže tato osoba poručenství odmítne. Jinak soud jmenuje poručníkem některou z osob příbuzných nebo blízkých dítěti nebo jeho rodině, ledaže rodič takovou osobu výslovně vyloučil. Není-li takové osoby, jmenuje soud poručníkem jiného vhodného člověka. Je tedy možné, jak je již uvedeno výše, ještě před smrtí vyslovit přání, kdo by měl být poručníkem nezletilých dětí.

Uzavření manželství Vám však nijak nezmění situaci, neboť soud přihlíží především k faktické stránce případu, tedy zda děti osobu znají, zda s ní sdílely po určitou dobu společnou domácnost atd. Soud rovněž zohlední přání dítěte. Preferovaným poručníkem je vždy osoba blízká, za kterou se považují přímí příbuzní, manželé a registrovaní partneři, sourozenci, ale i jiné osoby, které by důvodně pociťovaly újmu druhého za újmu vlastní. Váš nový manžel, který není biologickým otcem dětí by tak mohl představovat osobu blízkou i bez uzavření manželství, záleží především na tom, jaký má vztah s nezletilými dětmi, zda ho děti znají atd. Uzavřením manželství se z něj nestane přímý příbuzný. O svěření do péče by tak mohl požádat bez uzavření manželství, ale samozřejmě i po něm.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44