Jsem na ÚP ze zdravotních důvodů. Na jaký rodičovský příspěvek mám nárok?

Zodpovězené
15. srp 2022

Zdravím,

mám dotaz ohledně pobírání rodičovského příspěvku.

Když jsem na úřadu práce tak se do kolonky zaškrne, že příjem byl 0 - jsem letos v září již druhý rok na úřadu, kvůli zdravotnim problémům (v roce 2020 tři operace ruky a poté nevhodnost práce).

Jak dlouho se rodičovský příspěvek pobírá?

A jakou budu pobírat částku?

Vím, že na mateřskou nárok nemám. Na co vše mám tedy vlastně nárok?

Děkuji za odpověď.

Hezký den,

v případě, že nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete hned po porodu pobírat dávku státní sociální podpory rodičovský příspěvek.

Rodičovský příspěvek je stanoven na částku 300 000 Kč, záleží na Vás, jakou částku si zvolíte. Čím vyšší částku zvolíte, tím kratší dobu budete rodičovský příspěvek pobírat. Nejvyšší možná částka rodičovského příspěvku pro osoby, které neměly nárok na peněžitou pomoc v mateřství, je 13 000 Kč.

Další dávky se odvíjí od rozhodných příjmů Vaší rodiny - přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice