Stěhování do nového bytu. Jaké papíry doložit na úřad? Dostanu příspěvek na bydlení?

Zodpovězené
25. únor 2022

Dobrý den,

potřebuji poradit. Žijí sama ze synem ve společné domácnosti, v jednopokojáči, kde sem dostávala příspěvek na bydlení kolem 3 000 Kč, za nájem jsem dávala 9 000 Kč. Našla jsem si přítele a budeme se stěhovat do většího bytu 3+1.

Co všechno budu muset doložit na úřad, když teď budeme bydlet všichni 3?

Nájemné budeme platít na půl 10 000 Kč já a 10 000 Kč přítel. Do práce chodím, kde jsem každé 3 měsíc dokládala příjmy, aby mi dáli příspěvek na bydlení. Nevím, co mám doložit teď. Přítel taky pracuje, ale jako živnostník.

Jaké papíry za něj musím doložit na úřad?

Bojím se, že příspěvek na bydlení nedostanu.

Děkuji za informaci.

Hezký den,

přítele bude nutné zahrnout do okruhu společně posuzovaných osob. Od této doby se tedy bude posuzovat i jeho příjem. Je nutné vyplnit příjmový doklad, který jste dokládala i za sebe a syna.

Příjem OSVČ se dokládá na základě posledního daňového přiznání, kdy se jako příjem započítá 1/12 z celkového ročního příjmu. Pokud OSVČ nemá ještě daňové přiznání, nebo pokud má nízké příjmy, pak se mu započítá nejméně 50 % z průměrné mzdy.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice