Chodítka a hopsadla

Chodítka a hopsadla jsou hračky pro děti, v pasivním chodítku umístěné dítě může "sedět" (obdobně jako v klokance1 není zajištěna ergonomická poloha dítěte) a "chodit", v hopsadle zavěšené se houpat nahoru a dolů a aktivní chodítko dítě tlačí při prvních krůčcích dopředu před sebou.

Aktivní chodítko

Jedná se o hračku s kolečky - vozíček s madlem, který dítě tlačí před sebou, pokud se bez držení bojí samo jít do volného prostoru, slouží jako opora při prvních krůčcích směrem dopředu. Je vhodné ho používat až od chvíle, kdy dítě dělá alespoň kroky do strany, obchází nábytek. Při tlačení aktivního chodítka by se dítě nemělo příliš předklánět, přenášet váhu na něj. Pak je používání aktivního chodítka naprosto bezpečné pro motorický vývoj dítěte.
Děti s různými značkami aktivních chodítek

Pasivní chodítko

Jedná se o hračku s kolečky a látkovým "sedátkem", často doplněnou hracím pultíkem. Obvykle je rodiči používáno rodiči k odkládání dítěte ve víře, že se jedná o bezpečný způsob pohybu dítěte a napomůže rychlejšímu nástupu chůze. Opak je však pravdou. V chodítku dítěti hrozí více úrazů, skřípnutí prstů, převržení chodítka a úrazy hlavy, dosáhnutí na nebezpečné předměty (čistící prostředky, nože apod.).

V pasivním chodítku dítě "sedí", tedy přesněji visí za rozkrok, nemá podsazený zadeček a páteř podepřenou po celé délce, dochází tak k její neúměrné zátěži - a to především u dětí, které se samy z polohy na čtyřech neumí posadit. Nožičky nejsou podepřeny od kolínka ke kolínku a nejsou tak v abdukční poloze a visí rovně dolů, dochází k nadměrnému namáhání kyčelních kloubů a může být ohrožena i budoucí plodnost - u holčiček nemusí proběhnout správný vývoj pánve, u chlapečků dochází ke stlačování varlat. Díky chodítku se dítě rozhodně nenaučí dřǐve chodit nebo sedět, ale právě naopak. Poskytnete-li dítěti cíl, již nebude mít motivaci k nalezení cesty, na jejímž konci je chůze a sed. Navíc se pravidelným opakováním nevhodné činnosti fixují špatné pohybové vzorce a následkem bývají v pozdějším věku skoliózy, bolesti zad či hlavy, dýchací obtíže (kvůli zablokovaným žebrům), problémy s kyčlemi, pánví.

Děti mají sedět a chodit až ve chvíli, kdy jsou na to připravené, mají posílené potřebné svaly, zpevněné klouby a dostatečnou stabilitu. Děti se obyvkle nejprve plazí, lezou, stoupají si a teprve ve chvíli, kdy mají lezením a přetáčením se posílené zádové a šikmé břišní svaly, si začnou přes bok sedat, postupně dají dopředu jednu nohu, obě nohy, nakonec se pustí rukama země a opravdu sedí. Posazovaní jinými osobami, přitahování za ruce nebo přitahování se za okolní předmětu z lehu, polosedu neznamená, že si dítě umí sednout, jedna se o pasivní sed, který přetěžuje záda miminka a může zpomalit až zablokovat motorický vývoj, způsobit přeskočení velmi důlězité fáze vývoje - lezení. Z lezení se také děti začnou postavovat u opory, poté s oporou dělat úkroky do stran (obcházet nábytek), drží se jen jednou rukou a nakonec se pustí úplně a chodí volně v prostoru. Během celého procesu motorického vývoje8 od plazení k lezení, sedu a chůzi se dítě učí pracovat s těžištěm vlastního těla, udržet rovnováhu pomocí svalů celého těla a ruk a dochází k vývoji nožní klenby. V pasivním chodítku dítě přichází o možnost tyto činnosti trénovat, nezatěžuje nožičky správně, hrozí, že začne chodit po špičkách, jak bylo zvyklé se odrážet nohami od země.
Staré a nové provedení pasivního chodítka

Hopsadlo

Jedná se o látkové "sedátko", provedením velmi podobné tomu u pasivních chodítek, zavěšené na pružných lankách, což dítěti umožňuje hopsat nahoru a dolů. Na motorický vliv má obdobně neblahý vliv jako pasivní chodítka.
Starší provedení hopsadla

Použité zdroje

  1. Pavel Kolář - Rehabilitace v klinické praxi
  2. V. Sochová - Skoliózy u detí a mladistvých a rehabilitačné možnosti ich liečby (Rehabilitácia, vol.35, No.4, 2002)
  3. http://www.solen.cz/pdfs/ped/2004/06/07.pdf
  4. http://www.poliklinikaprosek.cz/mapa-nejcastejsi-chyby-rodicu-v-prubehu-pohyboveho-vyvoje-deti-do...
  5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10533994
  6. https://aapgrandrounds.aappublications.org/content/41/3?current-issue=y
  7. http://www.childsafetyeurope.org/publications/positionstatements/info/baby-walkers-backgrounder.pdf
  8. http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=751957
  9. http://www.dama.cz/sex-a-vztahy/detska-choditka-batolatum-k-prvnimu-kroku-nepomohou-2012

Hodnocení a zkušenosti s chodítky a hopsadly

Máš zkušenost s chodítky a hopsadly?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
dada1969  5. led 2018

Chodítko

Nevím jak kdo, ale moje babička chodítko neznala a přesto měla potíže s kyčlemi. Za nás byl pavouk a hopsadlo. Sice se používaly málo, nebo vůbec, přesto jeden problém měl, druhý ne.

A co se týče cvičení? Od 6 let jsem aktivně sportovala, dělala jsem různé druhy sportů a ve 13 letech jsem měla zablokovanou páteř, problémy s kyčlemi a o ostatních kloubech škoda slov.

Moje děti chodítka měly, ale až když už sami chodily okolo nábytku. Lepší než mít dítě samou bouli a které se bojí pustit nábytku. Chápu, že je to nevhodné pro malé děti, které ani nesedí atd., ale když už samo chodí,tak nevidím důvod proč ne. Lepší než to držátko, které může ujet a dítě spadne a zraní se.
1 člověk považuje za užitečné
elekthra  6. kvě 2016

Lenocha rozchodilo

Syn byl dle pediatry motoricky opožděný (to mi řekla až v 9-ti měsících!!!!!) a poté nás odeslala na rehabilitaci.

Tam doporučili motivování v podobě do té doby zakázaných věcí (ovladač, mobil, klíče) a rehabilitační se nebránila i aktivnímu chodítku (ale ne moc často, že pr děti "táhne" rychle dopředu).

Když se malý začal rozcházet (udělal asi 2-3 kroky v prostoru sám), pořídila jsem aktivní chodíto - hrocha, co otevírá tlamu a jí kostky, které mu pak padají do břicha. Malému se to moc líbilo, a tak ho to i více motivovalo k chůzi. Jen upozorním, že začal "chodit asi v " ti měsících, takže už to byla trochu zoufalost z naší strany. :-D
2 lidé považují za užitečné
tabedla  26. pro 2015

Nuž, nevím

Myslím si, že když se dítě už umí posadit a umí se postavit, je to podle mě mnohem bezpečnější než nechat dítě stát či pokoušet se o chůzi bez něj. Malá mi neustále padá. Což o to, je to normální, ale když si zrovna nevšimnu, že si stoupla nebo nemám zrovna extra dobrá reflex ji chytat, tak spadne a dá si většinou dahu. Takže určitě, podle mě, když člověk koupí chodítko/pasivni/ v době, kdy sedí, stoupá si, stojí a chodítko nastaví do úrovně, která je ok - má nastavitelnost na 3 výšky - je to v pořádku. Stoji sice kolem 1000-2000 Kč, ale dá se sehnat i levněji.

Za mě prevence pádu u dítěte, které ještě nemá stabilitu, když stojí či sedí uprostřed toho obdélníku a dojede k nábytku, určitě podle mě nemá dostatečně dlouhé ruce, aby se mohlo hrabat úplně všude, ne-li, že zásuvku nebo dvířka přes chodítko prostě neotevře. Na stůl podle mě též nedosáhne, jelikož poslední výška chodítka není vysoká tak, aby tam dosáhly. S konferenčním a jiným stolem je to jasné, to asi ano, ikdyž by se muselo dosti natahovat. A určitě se nepřevrhne víc než u aktivního chodítka, tam bych řekla, že se to stane víc a nebo, že to víc hrozí. Navíc, když je dítě nižšího vzrůstu, tak se musí úplně napřímit, aby dosáhlo na madlo a opřelo se o něj.

Takže každý má své pro a proti. Navíc, u aktivního musí už pevně stát ne-li chodit. A nemyslím si, že by to děti odrazovalo od chůze, ale spíš podpořilo. Jako, koupily jsme aktivní chodítko od Chicca, stálo 900,- a pasivní stojí jak jsem již psala.
1 člověk považuje za užitečné
sammaelka  8. dub 2015

Nemám, neznám, neumím :-)

Chodítko (chytré, hloupé, aktivní ani pasivní) jsme doma neměli a ani ho neplánuji. Dcera začala hodit sama, bez problémů. Když měla potřebu něco strkat před sebou, sunula kuchyňskou židli po dlažbě (balzám pro uši :-D ).
Hopsadlo jsme zdědili, máme ho u našich na zahradě pod pergolou a používali jsme vyjímečně - jako houpačku.
klarina_f  7. dub 2015

Pomohl mi internet

Staré, známé chodítko doma máme. Zdědila jsem ho.
Lukášek byl v chodítku všeho všudy hodinu. Bylo to období, kdy už seděl, stál, ale nechodil. Stál mi za zadkem, při vaření, žehlení... chodítkem jsem řešila párminutovou výpomoc. Jelikož jsem člověk, který na internetu hledá kde co, našla jsem si informace o chodítku.

První jsem názory o špatnosti chodítka hanila, protože to říkalo: "Jsi špatná matka.", ale nakonec jsem si to převzala do své řeči: "Jsi neinformovaná." a zamyslela se. Nakonec jsem chodítko už nevytáhla a divila se, proč mi to nedošlo hned v začátku. Doma ho stále máme, je zabalené ve sklepě a jen čelím narážkám starší generace.

Aktivní chodítko doma máme taky. Syn ho začal používat až v době, kdy začal sám ťapkat od křesla ke křeslu. Spíše slouží jako odrážedlo.
aggamma  11. bře 2015

Aktivní chodítko

Když začala naše dcera chodit, aktivní chodítko hojně využívala. Nejdříve jsme ji museli usměrnovat a přibržďovat, protože se do něj opřela s takovou vervou, že většinou spadla. Pak se ho ale naučila ovládat a drandila s ním po celém bytě jako drak. Za mě určitě mohu jen doporučit, protože pomáhá dítěti v prvních nejistých krůčcích a motivuje ho k pohybu.
1 člověk považuje za užitečné
salme  10. bře 2015

Aktivní chodítko

Dostali jsem aktivní chodítko od známých, ale nepoužívali jsme. Tedy spíš syn si jej začal všímat až ve chvíli kdy běhal sám. ;-)
lenjii  10. bře 2015

Aktivním jsme nic nepokazili

O pasivním jsem ani neuvažovala. Tchýně jej vytáhla po synech z půdy a řekla jsem, že do toho se dávat moje dítě nebude a taky nedávalo.
V deseti měsících dcera začala chodit zcela sama. Aktivní chodítko (Fisher Price) jsme koupili jako dárek k prvním narozeninám a velký úspěch. Už uměla sama chodit a moc ráda si s ním hraje a prochází se s ním. Nic jsme nepokazili a dcera si s ním ráda hraje.
ginnevra  9. bře 2015

Byla jsem i proti aktivnímu, ale

O pasivním chodítku snad psát ani nemá cenu. Nechápu, že se to ještě vyrábí. Původně jsem pro syna nechtěla ani aktivní, jenže, ačkoli stál už v sedmi měsísích a krátce na to už obcházel nábytek, ještě ve třinácti měsících se prostě nepouštěl a chození bylo stále na stejné úrovni. Za ruce jsme jej vodit také nechtěli, takže jsme aktivní chodítko nakonec pořídili a syn tak mohl chodit po venku „sám" a byl nadšený. Pustil se a rozchodil asi za čtrnáct dní. :-D
rituska88  27. únor 2015

Nechceme

Chodítko jsem zavrhla hned jakmile na něj u nás doma přišla řeč. Přítel má z 1. manželství 15-ti letého syna, u kterého tehdy chodítko využívali a netušil, že je na tom něco špatného, proto se mě ptal, jestli ho pořídíme i našemu synkovi. Řekla jsem, že ne. Něco jsem si o tom přečetla a prostě s chodítkem nesouhlasím, nechci dítěti ničit páteř, kyčle. Takže chodítko nemáme a mít nebudeme.

S hopsadlem je to podobné. To jsem snad ale ani u nikoho neviděla. A pořídit ho vlastnímu dítěti by mě ani nenapadlo.

O aktivním chodítku jsme uvažovali, ale zatím jsme nenarazili na takové, které by splňovalo naše očekávání a kromě toho nebylo nepřiměřeně drahé.
1 člověk považuje za užitečné
karol89  26. lis 2014

ANI JEDNO!

Klasický chodítko zbytečně škodí (o hopsadlech ani nemluvim) a aktivní jsou drahá. I když se dají sehnat levněji, tak jsem usoudila, že to je zbytečnost.

Když malá začala jezdit s jídelní židličkou, tak jsem si řekla, že je čas na aktivní chodítko a vyhlídla jsem si jedno krásné, ale stálo 1000Kč. Najednou ale měli v Penny akci na dětský nákupní košík za 149Kč, tak jsme koupili ten. Nejdřív v něm vozila mouky, pak se zatížil hračkami, ale svůj účel splnil naplno. Chodili jsme s ním i ven a byla to paráda jak na nás ostatní koukali :-D :-D :-D

Takže za nás cokoliv co má kolečka a zbytečně neutrácet ;-) Malá je schopná jezdit v hernách i s klasickou dětskou židlí, vždycky si najde způsob a věc za kterou chodit. Když jsme jí pořídili k prvním narozeninám odrážedlo, chytla se vzadu a chodí i za odrážedlem.

Sama chodit ještě nechce, ale rozhodně to neni tím, že nebyla v chodítku ;-)
1 člověk považuje za užitečné
nikolapomahacova  7. lis 2014

Zbytečnost!

Za mě je chodítko zbytečné, peníze lze použít na důležitější věci ;-) A bez chodítka v klidu utekla roku :-)
ebetka  5. lis 2014

Neužitečné a nezdravé

Pasivní chodítko ani hopsadlo jsme nepotřebovali ani nechtěli. Nejenže se dětem ničí páteř, ale také se tím utiskují pohlavní orgány, v dospělosti by na to mohly děti doplatit třeba neplodností a já bych jednou chtěla být i babička ;-).. O aktivním chodítku jsem uvažovala, ale nakonec se Matýsek naučil chodit i bez něj a tlačil před sebou židli, vysavač nebo stolek :-)
4 lidé považují za užitečné
barinkas  27. dub 2014

My měli aktivní

Malá měla chodítko, které tlačila před sebou, nebyla v něm "uvězněná". V podstatě jakoby tlačila kočárek. Nevím, na tomto nevidím nic špatného. V podstatě to bylo stejné, když venku chodila s kočárem velkým, který tlačila. Jí se to líbilo, ovšem určitě to není něco, kde bych ji nemusela hlídat. Spíš naopak, lítala s tím jak čert, ale rychle se sama naučila, že je třeba se něčemu vyhnout. Že by do něčeho narážela, to určitě ne. Dostala to, až když sama stála u stolu a zkoušela kolem něj chodit. Výhodu vidím asi v tom, že nic na sebe z ničeho nestrhla, jak když dítka se všeho chytají a chtějí chodit :-)
marecekavendulka  26. dub 2014

Chodítko ne!

Chodítko jsem pro našeho prvorozeného syna zavrhla hned. Vlastně ještě dřív, než se narodil. Ani nyní při očekávání druhého dítěte nehodlám svůj záměr měnit. Chodítko nejenže způsobuje dítěti zdravotní komplikace, ale nechává v bláhové nevědomosti rodiče, že nemusí dítě tolik sledovat, když je "uvězněné" v chodítku.

Viděla jsem na návštěvě u známé, jak to vypadá, když je dítě v chodítku. Chlapeček se v něm třepotal, neustále do něčeho narážel, poté leknutím plakal :-(
1 člověk považuje za užitečné
pajule  16. bře 2014

Nepotřebovali jsme ho

Zejména z Modrého koníka jsem věděla o nežádoucích důsledcích používání chodítka, proto jsme ho nekoupili a prostě jsme se rozhodli, že ho nepotřebujeme.
pepibubu  14. bře 2014

Chodítko za nás ne

Když se Pepa narodil, zjistilo se prakticky hned po šestinedělí, že preferuje levou stranu, a tak jsme začali chodit na rehabilitaci. Chvíli jsme dělali Vojtovku a měli jsme skvělou sestřičku. Tak jsem se ptala na chodítko a ona striktně řekla, že to je jen pro klid mámy, ale dítěti to nic nedá. A tak jsme chodítko neměli. Ještě nás varovala i před tím křesílkem Fisher, abychom ho tam taky nenechávali příliš často a příliš dlouho.
1 člověk považuje za užitečné
katyxq  13. bře 2014

Proč jsme neměli ani aktivní chodítko

Pasivní chodítko bych nekoupila, nevidím důvod, proč dítěti ničit páteř. Kdyby nám ho někdo daroval, tak bych ho vrátila nebo vyhodila (styděla bych se ho prodat a nepřímo tak škodit jinému dítěti). Když bylo potřeba malou doma zabavit, abych mohla uklidit nebo vařit, dala jsem si ji do šátku a později, jak se naučila sedět, posadila na kuchyňskou linku nebo lezla za vysavačem. Neměli jsme ani aktivní chodítko, zkusili jsme ji k němu dát v roce v obchodě, když zdatně obcházela nábytek a bylo jí fuk, asi dva týdny na to se sama pustila do prostoru.
9 lidí považuje za užitečné