Dětské boty

Špatně zvolené dětské boty mohou poznamenat vývoj nožiček a tím i pohybového ústrojí dítěte na celý život. Věnujte proto výběru a nákupu dětských bot velkou pozornost. Nezáleží, jestli jsou dětské boty na suchý zip neba na tkaničky, ale musí jít dobře dotáhnout na nožku. Boty kupujte nové, nezdeformované podle jiných chodidel.

Dětské boty

Jakékoliv pevné boty, a tedy ani bačkůrky, nepatří na nohy dětem, které lezou, teprve se učí stoupat a chodit kolem nábytku. Dítě se nejprve naboso (nebo v protiskluzových ponožkách či měkkých kožených capáčkách) učí stoupat a chodit do stran podél nábytku a jiných předmětů, poté se teprve samo pouští do prostoru a nemělo by se vodit za ruce, aby si dostatečně posílilo svaly potřebné k chůzi kupředu. Děti, které se učí chodit bez bot a bez pomoci dospělých, chodí stabilněji, dělají širší a kratší kroky, ale našlapují stejně jako dospělí, tedy kolébavým pohybem od paty ke špičce. Plochá chodidla, nohy do O, či vtáčení špiček se ve většině případů upraví přirozeným vývojem chůze naboso.

Mýtem je nevhodnost rovných podlahových ploch pro chůzi naboso. Sice se dříve chodilo naboso nebo v botách s měkkou koženou podešví hlavně po hlíně, ale i v dnešních domovech se obvykle střídají různé povrchy podlah, dítě chodí přes hračky, leze na pohovku a zdolává jiné nerovnosti. Aby mohlo chodidlo plnit svou opěrnou a úchopovou funkci, musí jeho svaly pracovat, mít volnost v pohybu při přizpůsobování se terénu. Dětské kotníky jsou stabilní stejně jako u dospělých, nepotřebují stahovat botami. Při chůzi naboso klesá zátěž kolen a kyčlí, kotníky fungují tak, jak mají. Pohyb chodila se totiž přenáší do celého těla, vede ke správnému vývoji nejen nožní klenby, ale i kotníků, kolen, kyčlí a páteře. Důležitý není tvar chodidla, nožní klenby, ale jejich funkčnost.

Chůze naboso

Obuv pro kojence a batolata

Ideální je tedy co nejdelší dobu a co největší část dne preferovat chůzi naboso, není-li možná, pak lze dítěti obléct protiskluzové ponožky nebo měkké capáčky s tenkou koženou podešví (např. značky Ahinsa Shoes, Capiki, Dadoos, Liliputi, Nolen). Boty jsou vlastně jen nutné zlo, které by se mělo dávat až dětem, které chodí samy volně v prostoru, a to jen tehdy, pokud je jejich použití nezbytné (např. v zimě nebo hrozí-li poranění chodidel).

Capáčky

Velmi dobrou volbou na venkovní použití jsou minimalistické nebo barefoot boty, blíží se chůzi naboso, ale chrání nožky před zraněním ostrými předměty ležícími na zemi.

Barefoot dětské boty

Při výběru pevných botiček je třeba dbát na to, aby byly dostatečně dlouhé i široké, měly ohebnou podrážku a respektovaly vývoj nožiček, chodidla se nesmí deformovat podle bot. Botičky by měly jít dobře dotáhnout na nožičku, je jedno, jestli pomocí tkaniček nebo suchých zipů. Dále by dětská obuv měla být lehká a prodyšná, aby se dítěti nepotily, nezapařovaly nožičky a nemnožily se na nich patogenní mikroorganismy. Správná dětská bota musí být ohebná tak, aby šla stočit téměř do ruličky, podrážka má tedy být tenká a měkká, ale ne pružící (gumová, narušuje stabilitu, protože nožní klenba nemůže reagovat na terén), potřebná je ohebnost především v oblasti prstů. Podrážka má být také plochá, bez klínku či dokonce podpatku, ty totiž vedou ke zkrácení Achillovy šlachy a mění sklon pánve (problematické hlavně u holčiček s ohledem na uložení orgánů v pánvi a tedy budoucí plodnost a schopnost porodit).

Plochá ohebná podrážka bot vhodných pro děti

Dětské botičky také musí poskytovat dostatečný prostor v oblasti prstů, jak na délku, tak i na šířku, nesmí se uvnitř tlačit prsty k sobě, aby nedocházelo k vbočování palců či malíčků. Vnitřní stélka nemá být tvarovaná, má být rovná, svaly uměle podepřené nožní klenby nejsou aktivně používány a slábnou. Pro správné, zdravé fungování kotníků nevyhovují kotníčkové boty, ideální, ale velmi obtížně k sehnání jsou dětské boty bez pevného opatku, opatek není vhodný pro vývoj malých svalů nožní klenby a svalů bérce.

Boty vhodné pro děti bez pevného opatku, s rovnou stélkou a poskytující prstům dostatečný prostor na šířku i délku

Nejlepší před koupí bot je dítě plnou vahou postavit na vyndávací stélku botiček, lze pak snadno vybrat vhodnou velikost, tedy jak délku, tak i šířku. Na číselnou velikost udávanou výrobcem není možné se spoléhat, liší se i podle jednotlivých modelů botiček. Dokonce jeden a tentýž výrobce může vyrábět dětské boty vhodné i nevhodné pro zdravý vývoj nožiček. Vnitřní délka stélky bot má odpovídat délce delšího zatíženého chodidla s nadměrkem 12 až 17 mm. Velikost je nutné každý měsíc až dva kontrolovat, batolatům noha roste velmi rychle a často i skokově, ale samy nám nedokážou říct, že je botičky tlačí. Mají totiž chodidla chrupavčitá, které se podle boty zdeformují a dítě nošení krátkých nebo úzkých botek nebolí, ale přesto mu ničí nohy.

Nepříliš vhodné je používání tvarovaných vložek do bot. Co je podepřeno, to se neposiluje a zakrňuje, zablokování jednoho místa (např. málo ohebnou podrážkou, tvarovanou stélkou, kotníčkovou obuví) tělo velmi problematicky kompenzuje na dalších místech pohybového aparátu a vede to k jejich poruchám. Vhodnou alternativou při problémech s nožní klenbou je její aktivní posilování, např. chůzí po kamíncích, slámě, trávě, fazolích, po švihadle a kladině, válení šišek či míčků s výstupky chodidly, procvičování úchopových funkcí prstů na noze. Také je možné použít tejpování a donutit tak zapojit se i dosud tělem opomíjené svaly a vadu tak napravit.

Obuv pro předškolní a starší děti

Platí v zásadě stejná pravidla jako u batolat. Pro malé děti jsou naprosto nevhodné mokasíny a nazouvací boty bez možnosti utáhnutí boty na noze. Obuv by měla být šněrovací, s pásky na zapínání nebo suchým zipem, aby šla dobře dotáhnout na nohu. Vnitřní stélka by měla rovná, plochá a podrážka co nejtenší a bez podpatku či klínku, aby byla noha nucena zapojovat svaly klenby, posilovat je. Ohebná podešev podporuje přirozenou mechaniku nohy. Jakákoliv, obzvlášť dětská, noha potřebuje v botě dostatek místa pro prsty, proto je lepší volit boty s prostornou kulatou špičkou.

Dávejte pozor na správnou velikost, je potřeba ji zkontrolovat i po několika měsících nošení bot, dětem často nohy rostou skokově, u předškoláků je velikost třeba kontrolovat každé 2 až 3 měsíce, u starších školáků 4 až 5 měsíců, u pubescentů alespoň jednou za půl roku. Označení velikostí se liší u jednotlivých výrobců i modelů bot. V obchodech s obuví mají k dispozici speciální metr na dětské nožky, využijte ho, idéální je ale velikost zkontrolovat přímo na vyndávací stélce boty. Nejvhodnější obuv je vyrobená z přírodních materiálů, které se lehko přizpůsobují tvaru nohy. Navíc je prodyšná a absorbuje vlhkost. Zdravotně nezávadná je také obuv vyrobená z umělých materiálů typu Goretex nebo v současnosti získávající na popularitě minimalistická, barefootová, obuv.

Je třeba dbát na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Naprosto nevhodné je kupovat obuv v bazaru nebo nechávat děti nosit boty po starších sourozencích. Takové boty jsou již vyšlapané podle jinak tvarované nohy. Dále je nutné pravidelně kontrolovat, jak dítě obuv opotřebovává a dodržovat pravidelnou hygienu nohou dětí - včasné a správné stříhání nehtů, nošení vhodných ponožek a nebo punčocháčů, aby si dítě nemohlo nohu poranit a nezapařovala se mu, nemnožily se na ní kvasinky či jiné patogenní mikroorganismy.

Růst chodidel a velikost bot

Dítěti vyroste noha v průměru takto:

 • 1 - 2 roky - okolo 20 mm
 • 2 - 3 roky - okolo 15 mm
 • 3 - 5 roků - okolo 10 mm

Jak změřit nohu

1. na podlahu, těsně ke zdi přiložte papír
2. položte nožičku dítěte na papír, s patou opřenou o zeď, dítě musí stát na obou nohou, zatěžovat je, pozor na krčení prstů
3. na papíře udělejte značku na místě, kde končí nejdelší prstík
4. dejte nožičku pryč a pravítkem změřte délku, boty vybíráme podle delšího chodidla
5. k naměřenému vždy navíc přidejte nadměrek 1,2 až 1,7cm, aby měla dítěti kde nožička růst a měla se kam při chůzi pohybovat

Související články

Více o dětské obuvi na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.rehabilitace-lbc.cz/odborne-clanky/jake-boty
 2. http://blog.znamylekar.cz/boticky-u-deti-miminek-odkdy-a-zda-vubec/
 3. http://www.nohynaboso.cz/hezke-boty-velke-boty-nebo-radeji-zadne/
 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17353125
 5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1861942
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2851381/
 7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2661351/
 8. Brožura Fare, materiály České obuvnické a kožedělné asociace se sídlem ve Zlíně a výsledky dlouhodobého výzkumu kolektivu RNDr.Pavly Šťastné
 9. Časopis Oskar: http://www.oskarsk.sk/index.php?ID=39&vote=3et60kvcdy53
 10. http://www.boumy.cz/Pevne-boty-ci-capacky.html
Wiki Modrý koník je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (lékaře, právníka a pod.)

Má osobní zkušenost s dětskými botami

 • fotoportrét
  fotoportrét
  mitote
  235
  Registrovala se 11. října 2009 na modrykonik.cz. Přidala 3699 příspěvků. Má 107 přátel. Brno-střed.

  Botičky pro mini nožičky

   •  mitote
  26.6.2014 ve 23:18 To se mi líbí
  Pro dcerku je velice těžké sehnat botičky. Má hodně drobnou a úzkou nohu. Většinou by se do nich vlezla na šírku dvakrát. Botičky pokaždé ohýbám, jestli nejsou tvrdé. Ideální je, když mají vyndávací stélku, abych nožičky poměřila. Zatím má dcerka jedny Geox, které jí dobře seděly. Dcera chodí kolem nábytku, docela krásně. Doma chodí naboso, maximálně v ponožkách. Venku má pak botičky, protože se všude plíží kolem zdi a všeho možného a naboso by to nešlo. Pro dcerku je velice těžké sehnat botičky. Má hodně drobnou a úzkou nohu. Většinou by se do nich vlezla na šírku dvakrát. Botičky pokaždé ohýbám, jestli nejsou tvrdé. Ideální je, když mají vyndávací stélku, abych nožičky poměřila. Zatím má dcerka jedny Geox, které jí dobře seděly. Dcera chodí kolem nábytku, docela krásně. Doma chodí naboso, maximálně v ponožkách. Venku má pak botičky, protože se všude plíží kolem zdi a všeho možného a naboso by to nešlo.