Druhý trimestr

Druhý trimestr začíná 14. a končí 26. týdnem těhotenství, přičemž bývá ze všech tří tím nejpříjemnějším. Zpravidla už totiž polevují nevolnosti a únava, ale bříško ještě není tak veliké, aby nastávající maminku omezovalo. Podívej se, co tě ve druhém trimestru pravděpodobně čeká.
Druhý trimestr těhotenství

Druhý trimestr těhotenství si nastávající maminky obvykle užívají.

Co se děje ve druhém trimestru těhotenství?

  • Budeš rychleji přibírat na hmotnosti, což je normální, proto se to nesnaž regulovat nějakými dietami. Na druhou stranu ale ani nepropadej známému „jíst za dva“. Nejlepší bude se zaměřit na zdravý a vyvážený jídelníček, který ti pomůže i v případě, že tě často pálí žáha.

Dobrý tip: Do kabelky si dej malou svačinku, kterou budeš mít po ruce, kdyby se ti udělalo slabo, třeba müsli tyčinku.


Strava v těhotenství

Většina nastávajících maminek řeší, jaké potraviny mohou, a naopak nesmí jíst. Mezi nejdiskutovanější přitom patří vajíčka, tropické ovoce, česnek, mléčné výrobky, maso, ryby a mořské plody i houby a ořechy. Zajímat se o to, co v těhotenství jíš, je určitě správné, protože v případě některých potravin hrozí infekce nebo vznik alergie. Pojď se podívat, čemu je lepší se vyhnout a čeho si můžeš dopřát podle chuti.

  • Některým ženám během těhotenství vznikne více strií, jiným méně, a dokonce existují i takové, které si tuto „památku“ neodnesou vůbec. Záleží na vlastnostech pokožky, nicméně používáním kosmetiky určitě nic nezkazíš. Díky péči bude kůže hydratovaná, lépe se zregeneruje a nebude tě tolik svědit.
  • Ve druhém trimestru můžeš začít pociťovat bolesti v podbřišku, které vznikají růstem dělohy a přizpůsobováním těla těhotenství. Pokud máš nějaké pochybnosti, konzultuj bolest s lékařem. To samé pak platí také v případě výtoků, protože některé jsou sice běžné, ale jiné poukazují na problém, jenž by mohl ohrožovat miminko.
  • Měla bys mít víc energie a nejspíš budou odeznívat nevolnosti. S tím souvisí i skutečnost, že je nejlepší čas k návštěvě zubaře. Ať už zvracením, které tě třeba provázelo uplynulými týdny, nebo hormonálními změnami, jsou zuby náchylnější ke kazům, a proto si je nech zkontrolovat.
  • S postupujícím druhým trimestrem se běžně objevují otoky, hlavně končetin. Když nastupují postupně, jde o běžnou věc. Jakmile bys ale otekla náhle, vyhledej lékaře. Mohlo by totiž jít o příznak preeklampsie, což je komplikace, která ohrožuje miminko i nastávající maminku.

Preeklampsie

Říkáš si, proč ti lékař na každé těhotenské poradně měří krevní tlak a zdůrazňuje, abys ani příště nezapomněla přinést moč? Jeho jednání má důležitý význam, protože právě sledování krevního tlaku a přítomnosti bílkoviny v moči přispívá k včasné diagnostice preeklampsie. Co to je, jaké jsou její příznaky a proč představuje riziko pro tebe i děťátko? To se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.

  • Jestli tě trápí křeče, mysli na pitný režim. Kromě toho o tom řekni svému lékaři. Pravděpodobně ti předepíše hořčík, který proti nim pomáhá. V prevenci proti křečovým žilám zase odpočívej s nohama ve vyvýšené poloze, sprchuj si nohy studenou vodou a pravidelně se hýbej.
  • Prsa se zvětšují, tmavne okolí bradavek a vytváří se tzv. druhotný prsní dvorec, jenž do několika měsíců po porodu zmizí a prsa dostanou v oblasti bradavek svůj původní vzhled.
  • I když se to stává spíše až ve třetím trimestru, může ti z prsou vytékat kolostrum, což je předchůdce mateřského mléka. Nepříjemným flekům na oblečení předejdeš vložkami do podprsenky.

Druhý trimestr těhotenství

Těhotenské bříško během druhého trimestru.


Jak se ve druhém trimestru těhotenství vyvíjí miminko?

  • Miminko rychle roste a od 24. týdne těhotenství existuje určitá šance na přežití, pokud by se narodilo předčasně.
  • Vyvíjí se jeho orgány, jako jsou plíce, játra, ledviny a pohlavní orgány. Také dochází k vývoji očí, očních víček, nosu, uší a rtů.
  • Kůže miminka se v průběhu druhého trimestru proměňuje z velmi tenké vrstvy pokryté jemným chmýřím v silnější pokožku, která je obvykle do porodu pokryta mázkem.

Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Vyšetření ve druhém trimestru těhotenství

  • Nejspíš docházíš do těhotenské poradny, a to cca jednou za 4 až 6 týdnů.
    • Možná si říkáš, proč ti lékař pokaždé nechává měřit tlak. Není to pouhá formalita, protože vysoký krevní tlak1 je jedním z příznaků preeklampsie, na níž je případně potřeba přijít co nejdřív.
  • Také bys za sebou měla mít prvotrimestrální screening (mezi 10. a 14. týdnem těhotenství).
  • Během 20. až 22. týdne těhotenství se provádí Ultrazvukový screening druhého trimestru (tzv. morfologický nebo také velký ultrazvuk), který je nejdůležitějším ultrazvukovým vyšetřením v průběhu celého těhotenství.
  • Mezi 24. a 28. týdnem ti lékař doporučí glukózo-toleranční test (OGTT) na odhalení případné těhotenské cukrovky.

Případná další vyšetření

Pokud by lékař došel k podezření, že by nemuselo být všechno v pořádku, pro více informací navrhne další vyšetření. Například:

  • odběr choriových klků – odběr tkáně za základu placenty – provádí se mezi 10. a 14. týdnem těhotenství
  • časná amniocentéza – odběr plodové vody – provádí se mezi 11. a 14. týdnem těhotenství
  • amniocentéza17 – odběr plodové vody – provádí se mezi 15. a 21. týdnem těhotenství

OGTT

Glukózo-toleranční test (OGTT) má odhalit případnou těhotenskou cukrovku. Bývá ovšem tak trochu strašákem některých budoucích maminek, ale každý jsme jiný, a i když si možná v diskuzi přečteš, jak byl někomu nepříjemný, neznamená to, že ty ho nezvládneš levou zadní. 😊 Podívej se, zda je nutné se na něj nějak připravit a co tě při něm čeká.


Tohle bys měla zjistit nebo promyslet

  • Nezapomeň, že do některých porodnic se musíš registrovat už okolo 14. týdne těhotenství, tak se podívej, jaká pravidla má ta, v níž chceš rodit. Pokud jsi se ještě nerozhodla, projdi si webové stránky porodnic a případně si domluv také jejich návštěvu. Stejně tak se zaměř na výběr předporodního kurzu, jestli se chystáš na jeho absolvování.
  • Mezi 24. až 30. týdnem těhotenství je vhodná doba na 3D nebo 4D ultrazvuk. Pokud se tedy chystáš některý z nich absolvovat, objednej se.
    • U 3D a 4D ultrazvuku nejde o zdravotní kontrolu miminka, ale prohlédnutí si jeho podoby.
    • Nehradí je pojišťovna, přičemž cena se pohybuje okolo 1 500 Kč (záleží na konkrétním pracovišti).
  • Chtěla bys, aby tě k porodu doprovázela dula? Vybírej jen mezi těmi, které jsou opravdu ověřené a proškolené. Ty jsou vedeny buď u České asociace dul, nebo u České duly o.s.
    • Vždy pamatuj na to, že dula nemá lékařské vzdělání, a tudíž by nikdy neměla nahrazovat vyšetření u lékaře.

Přečti si všechno, co potřebuješ vědět o jednotlivých týdnech těhotenství

Stačí kliknout na týden těhotenství, který tě zajímá, a dozvíš se vše, co se ho týká.

14. týden těhotenství18 15. týden těhotenství21 16. týden těhotenství29
17. týden těhotenství26 18. týden těhotenství19 19. týden těhotenství19
20. týden těhotenství21 21. týden těhotenství20 22. týden těhotenství16
23. týden těhotenství12 24. týden těhotenství27 25. týden těhotenství26
26. týden těhotenství16

Čtvrtý měsíc těhotenství

Čtvrtý měsíc těhotenství by ti měl poskytnout prostor, abys načerpala nové síly a zároveň se připravila na vše, co tě brzy čeká. Začíná druhý trimestr a spolu s ním se zvyšuje i šance, že dostaneš důkazy o tom, že těhotenství umí být i příjemné. Pojď se podívat, co tě ve čtvrtém měsíci čeká a na co bys neměla zapomenout.

Pátý měsíc těhotenství

Díky pátému měsíci se přehoupneš za polovinu těhotenství. A samozřejmě stejně jako předešlé měsíce i on má pro tebe spoustu novinek. Pojď se podívat, co tě čeká a nemine.

Šestý měsíc těhotenství

Dokáže tě ještě těhotenství něčím překvapit? Odpověď na tuto otázku ti dozajista poskytne šestý měsíc, který začíná 23. týdnem a končí 26. týdnem těhotenství. Čeká tě nějaké speciální vyšetření? A na co se bude nyní soustředit tvůj gynekolog? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.


Video: Ultrazvuk v těhotenství: Škodí, nebo pomáhá?

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Druhý trimestr těhotenství v číslech



Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Často kladené otázky k druhému trimestru těhotenství

  • Co dělat, když mě pořád pálí žáha?

Tento nepříjemný problém souvisí s rostoucím bříškem a řešit ho můžeš hlavně úpravou jídelníčku. Pokud ani to nezabere, lékař nebo lékárník ti poradí, co lze v těhotenství užívat.

Pálení žáhy

Pálení žáhy trápí každého desátého člověka a každou druhou těhotnou ženu. Dochází k němu při návratu žaludečních šťáv zpět do jícnu, tzv. reflux, kdy kyselé šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází k nepříjemnému pálení. Pyróza, jak se také pálení žáhy říká, bývá doprovázena zápachem z úst a bolestmi žaludku.

  • Jaká poloha na spaní je v tomto období nejvhodnější?

Nejen v tomto, ale i ve třetím trimestru, je vhodné spát na levém boku, protože tak nedochází k utlačování důležitých cév. Skvělým pomocníkem je přitom kojicí polštář, ke kterém se přitulíš a on ti poskytne oporu.

Polohy během spánku v těhotenství

Najít pohodlnou polohu během spánku v těhotenství může být problém během usínání těhotné ženy. Pravidelné spací polohy, na které je žena zvyklá, už jí nebudou vyhovovat. Existuje celá řada důvodů, které způsobují toto nepohodlí, ale zároveň existují i spací polohy, které zabezpečí dostatek potřebného odpočinku.

  • Kdy ucítím první pohyby miminka?

První pohyby miminka jsou obvykle cítit okolo 20. týdne těhotenství a připomínají bublání. U maminek, které čekají už několikáté dítě, můžou být pohyby cítit i dřív.

První pohyby

Kdy budu cítit první pohyby miminka v bříšku? To je otázka, kterou si klade spousta nastávajících maminek. Ve skutečnosti však odpověď nelze zobecnit, protože vnímání prvních pohybů ovlivňuje poměrně velké množství faktorů. Co všechno může mít vliv na to, kdy pocítíš první pohyby a jaký je rozdíl u prvorodiček a vícerodiček? To se dozvíš v našem článku.

  • Proč miminko v bříšku škytá?

Škytání se projevuje lehkými otřesy a miminko se jím připravuje na dýchání, s nímž začne po porodu.

Škytavka miminka v bříšku

Možná i ty v těhotenství zaregistruješ zvláštní pohyb v bříšku –⁠ jde o jakési rytmicky se opakující škubnutí, která samy od sebe po chvilce zase utichnou. Nastávající maminky, které tento jev pocítí poprvé, musí chvilku bádat, co se to právě odehrálo, než přijdou na to, že nejde o nic neobvyklého. Miminko v bříšku totiž běžně škytává. 🙂 Zjisti v našem článku, proč tomu tak je.

  • Co je to syndrom hnízdění?

Jako syndrom hnízdění se označuje instinkt, který vede nastávající maminky (a někdy i tatínky) k zajištění bezpečného prostředí pro miminko. Právě proto možná máš náhlou potřebu změn ve své domácnosti.

Instinkt hnízdění během těhotenství

Syndrom hnízdění je instinkt, který pociťuje většina budoucích maminek. Odborníci se domnívají, že za něj mohou hormonální změny v těle a mozek se jeho pomocí chce ujistit, že se na příchod miminka opravdu připravíš.

  • Jak připravit staršího potomka na příchod miminka?

Budování sourozeneckého vztahu u staršího potomka začíná ještě před narozením mladšího. Základem je nelhat, například ve stylu „Budete si spolu hrát,“ protože pak přijde na svět malé miminko, které nejen, že si nebude hrát, ale navíc bude potřebovat pozornost a čas. Připravuj proto dítě na to, že se budeš muset o brášku nebo sestřičku starat, a motivuj ho, aby ti pomáhalo. Spíše se tak stane tvým parťákem, který se nebude cítit odstrčený.

Těhotenství a starší sourozenec

Už doma jedno děťátko máte a uvažujete, že je čas na další miminko. Nebo možná už těhotenství prožíváte a řešíte, co na to starší sourozenec? Narození dalšího dítěte do rodiny je velká změna, a tak není divu, že vás mohou přepadat obavy, jak to jako rodina zvládnete. Především pro vaše prvorozené dítě to pravděpodobně bude velice náročné období. Můžete se ale na potenciální problémy připravit předem a třeba se některým i vyhnout.



Mohlo by tě také zajímat

Pohlaví dítěte

Bude to chlapeček, nebo holčička? To je otázka, kterou si klade asi každá budoucí maminka. Pokud patříš mezi ty, které chtějí vědět pohlaví miminka co nejdříve, pojď se s námi podívat na různé metody jeho určení. Kromě toho ti prozradíme, ve kterém týdnu se dá pohlaví děťátka zjistit, jaké faktory do toho mohou vstoupit a co za vyšetření musíš podstoupit, aby ses co nejdříve dozvěděla, jestli čekáš dceru, nebo syna.

Výběr jména

Výběr jména pro děťátko není jednoduchou záležitostí. Křestní jméno provází člověka celý jeho život.

Těhotenské bříško

Těhotenské bříško vypadá na každé těhulce jinak. Některé ženy se obávají, když je jejich bříško příliš malé, příliš velké a nebo špičaté.


Více o druhém trimestru těhotenství na Modrém koníku

Modrý koník ti pomůže odbornými radami i sdílením zkušeností uživatelek.

  • Polož otázku odborníkovi (zdarma a lze také anonymně)
  • Zapoj se v tematických skupinách uživatelek Modrého koníka
    • V tematických skupinách se scházejí uživatelky. Pište si, sdílejte svoje radosti i starosti.
    • Tematické skupiny

<< 1. trimestr 37 / 3. trimestr >> 13


Hodnocení a zkušenosti s druhým trimestrem

Máš zkušenost s druhým trimestrem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
laktyna  19. bře 2017

2. trimestr 2. těhotenství

Ani nevím jak, ale druhý trimestr velmi rychle utekl. V jeho průběhu jsme dvakrát navštívili rodiny v ČR, oslavili Vánoce a přežili počátek roku 2017. Leden a únor kolem nás asi jen proletěly, měla jsem hodně zařizování a k tomu obíhání fyzio s bolavou rukou. Začaly se zintenzivňovat pohyby miminka, nevolnosti lehce ustoupily, i když se objevovaly asi do 18tt, únava se taky zmírnila. I když ne úplně, zřejmě pod vlivem dlouhých zimních nocí. Ranní světlo je teď nejlepší budíček. Teď jsem na vrcholu sil a zjišťuju, že se překlápím do 3. trim, takže to zase má být náročnější. Inu, uvidíme.
obyvatelka  21. zář 2016

V 2. trimestru se to teprve rozjelo

Od začátku 2. trimestru jsem se potýkala s různými problémy. Hrozně mě bolelo ve slabinách, že jsem si až v práci musela lehat na gauč, pobolíval mě pořád podbřišek, i když jsem si myslela, že to koncem 1. trimestru přejde, do toho mi kolem 20. týdne začal tvrdnout podbřišek a zkracovat čípek. Byla jsem kvůli tomu i na kontrole v nemocnici, ale tam naměřili délku čípku úplně v pohodě, tak se mi ulevilo, že je všechno fajn.

O 6 dnů později jsem skončila na pohotovosti kvůli častému tvrdnutí a nepřestávající bolesti podbřišku a už si mě tam nechali, jelikož jsem byla na 8 mm otevřená a měla jsem čípek jenom 9 mm. Čekalo mě "lahodných" 12 dnů v nemocnici, kde do mě neustále lili prášky na zastavení kontrakcí a aktivity děložního hrdla, pak něco proti infekci, kterou mi našli v pochvě, pak magnézium do žíly... po zklidnění mě čekala cerkláž čípku, kdy mi čípek zašili, abych se dále neotvírala. Na základě problémů po spinální anestezii jsem ještě musela 2x na krevní zátku do zad, aby zábránili úniku mozkomišního moku a z toho plynoucích šílených bolestí hlavy.

Po 12 dnech jsem šla domů rozpíchaná jako jehelníček, ale naštěstí pořád 2v1. O pět dnů později jsem v nemocnici skončila znova, protože mi hodně tvrdlo břicho a opět mě bolel podbřišek, ale čípek naštěstí držel, steh taky, tak mi to rozehnali infuzema s hořčíkem a po 2 dnech jsem šla domů.

Následoval klidový režim, skoro nikam jsem nedošla, jelikož mě hned začalo bolet a tvrdnout břicho, prostě "báječný" 2. trimestr! :-P
1 člověk považuje za užitečné
cikitkapb  9. zář 2016

Mír a klid

Včerejším dnem pro mě skončil druhý trimestr. Byl klidný, bezbolestný, jen s občasným tvrdnutím bříška, které jsem rozehnala Magneziem.

Už jsem nekrvácela, netrpěla jsem nechutenstvím ,a tak jsme mohli s manželem jezdit na výlety. :) Nemohla jsem nikam na celý den kvůli PN a omezeným vycházkám, ale to nevadí, i tak jsem si druhý trimestr užila. Pohyby našeho červíčka jsem prvně cítila v den narozenin mého bráchy, ve 20tt (19tt+1). :)

Třikrát nám doktoři řekli, že to bude kluk, a na potřetí nám pan doktor ukázal důkaz. :) To byl druhý nejhezčí moment těhotenství. Doma jsem to štěstím obrečela. :)

V druhém trimestru se běžně chodí na 2. screening (někdo tomu říká velký UTZ). I my na něm byli. Pan doktor nebyl zrovna mluvka, říkal jen co musel. Takže kde vidíme jakou kost, žaludek, nosní kůstky a podobně.
V rozmezí 24tt - 28tt by se mělo jít na OGTT (test na cukrovku). Je to nepovinné, ale podle mě stejně důležité, jako třeba ten druhý screening. Máme cukrovku v rodinně, a tak i kdyby mě tam doktor neposlal, šla bych dobrovolně. Asi si teď mnohé z Vás myslí, že jsem blázen, ale nebylo to zdaleka tak strašné, jak všude píšou.

Poslední týdny se mnou dost třískaly hormony. Byla jsem pořád protivná, na manžela, na mamku, skoro na všechny. Nechtěla jsem se vůbec bavit s nikým, kdo si se mnou chtěl povídat o těhotenství a dětech. Dost mě to stresovalo, jak mi každej chtěl udělovat rady. A pak jsme zjistila, že to je normální. :-D

Každý si užívá druhý trimestr po svém. Někdo stále zvrací, někdo vůbec. Někomu otékají nohy, někomu vůbec. A spousta jiných odlišností.

Já bych na tom svém nic neměnila. Moc se mi líbil, až na ty hormony. :)
1 člověk považuje za užitečné
radiva  28. črc 2016

Druhý trimestr

Druhý trimestr utekl nejrychleji. Do 16tt jsem ráno zvracela, ale nijak dramatické to nebylo. Pohlaví jsme se dozvěděli až ve 24tt a malá o sobě prvně dala vědět kolem 18tt. Mohla jsem chodit na procházky, pracovat na zahradě. Byla to pohoda.
nazka  25. črc 2016

Paráda

První trimestr mi dal zabrat kvůli neustálým nevolnostem.

Na začátku druhého trimestru nevolnosti zmizely a já se začala cítit téměř netěhotně. Celý trimestr byl parádní. Přesně ve 20tt. jsem začala cítit pohyby miminka. Ve 21.tt jsme letěli na dvoutýdenní dovču do Řecka. Půjčili jsme si motorku a pěkně jsme to tam projezdili. Na konci druhého trimestru jsem byla ještě stanovat v kempu. Vše úplně v pohodě.

Jediné, co mě na tomto trimestru mrzelo byly dlouhé doby mezi ultrazvuky. Byla jsem v 19.tt a pak v 25.tt jen v rychlosti, abychom se podívali na pohlaví. Další utz až ve 30tt = 11 týdnů bez ultrazvuku.

A také jsem začala přibírat v tomto trimestru, na konci jsem měla + 3 kg.
zdendulajanatova  7. únor 2016

Pupíček

Druhý trimestr právě prožívám. Jsem na začátku 23tt.

Nádherné období. Narostl mi pupíček a konečně to naše malé cítím. Teď už si opravdu přijdu těhotná.

Trošku se peru se strachem dodělat autoškolu, abych malému neublížila, ale zase si říkám lepší teď než až bude malé na světě, tak snad se k tomu brzy dokopu.

Užívám si každý další den, jen mi je občas na té nemocenské smutno. Zase mám spoustu času na odpočinek a na různé tvoření, teď třeba pletu koš z papíru.

Před pár dny jsme byli na ultrazvuku, vše je v pořádku a malé pěkně roste.

Už se těším až bude miminko mezi námi, snad nám to uteče. :-)
mavega  1. únor 2016

Problémy se spánkem

Druhý trimestr byl asi nejvíc v pohodě. Únava začátku těhotenství mě přešla a ještě mě nebolela záda kvůli velkému břichu.

Každopádně se mi ale začalo hůř spávat. Jako jednoznačně nejlepší investici hodnotím koupi kojicího polštáře, kolem kterého jsem začala spávat, když už jsem nemohla spát na břiše. Opravdu mně vyřešil problémy se spaním v těhotenství. Jinak byl druhý trimestr obdobím, které bylo úplně v pohodě a ve kterém jsem se cítila moc dobře. Často jsem chodila na procházky, občas jsem si šla zacvičit nebo zaplavat a bývala jsem hodně venku celkově, protože bylo jaro.
kac97  6. říj 2015

Druhá třetina těhotenství

Druhý trimestr byl pro mě o mnoho příjemnější. Nebyla jsem tak unavená, ani mě nepostihovaly žádné nevolnosti. Těšila jsem se na každou další návštěvu u Dr. až uvidím toho mého malého drobečka, jak krásně roste! :) Já taky pomaličku začala růst na váze, ale za to jsem se ráda pyšnila svým začínajícím bříškem. :)
karlik123  12. bře 2015

Blýskalo se na lepší časy

Na začátku 2. trimestru jsem ještě jednou (a naposledy) navštívila pohotovost kvůli nevolnostem, opět kapačky a hospitalizace na týden. Začátkem 5. měsíce se konečně nevolnosti zklidnily. Díky nevolnostem jsem zhubla nějakých 7 kg ( doma si ze mě dělali srandu, že vypadám, jak kdyby mě pustili z koncentráku v obličeji).

Na konci 5. měsíce jsem se vdávala a moc lidí mi ani nevěřilo, že jsem už za polovinou těhu. Měla jsem bříško, jako kdybych k obědu snědla celou kachnu. Asi dva dny po svatbě jsem konečně cítila slabé pohyby malého, které se postupně ozývaly čím dál častěji a intenzívněji. V 6. měsíci bylo už konečně vidět bříško. A pro změnu místo nevolností mi začalo docela často a hodně tvrdnout bříško.

Rozkaz od doktora zněl jasně : do práce už se nedostanete a doma budete odpočívat. Ano, od poloviny 2. trimestru jsem si to už užívala, i přes to tvrdnutí bříška.
apacheee  12. bře 2015

Druhý trimestr byl nádherný

Druhý trimestr byl pro mě opravdu krásným obdobím. Přestalo mi být po ránu špatně a já si tak užívala ten krásný pocit z rostoucího bříška a prvních pohybů. Těšila se na ultrazvuky a poslouchala prcka přes angelsounds.
marie_anna  10. bře 2015

Úleva až ke konci

Těšila jsem se, jak si v druhém trimestru užiju tu úlevu, o které všichni hovořili. Ale ve skutečnosti mi nevolnosti, výkyvy nálad a další nepříjemnosti prvního trimestru odezněly až dlouho po začátku toho druhého. Takže u mě byla nejpříjemnější druhá polovina druhého a začátek třetího trimestru.
veroniquecz  9. bře 2015

Nejlepší trimestr

Hrozně jsem se na něj těšila a později se mi potvrdilo, že jsem měla proč. Nevolnosti i bolesti ustoupily jak mávnutím kouzelného proutku, bříško mi ještě nepřekáželo. Druhý trimestr jsem si užívala, byla jsem plná energie, nedělalo mi potíž ani hodně práce v zaměstnání. Užívala jsem si ho naplno!
opravdova_luzy  11. únor 2015

Nekonečný druhý trimestr

Pro mě byl každý trimestr ve znamení něčeho. První se nesl v duchu nevolností a strachu, abych nepotratila, druhý se mi neskutečně táhl, a třetí už poměrně utíká.

Jedním z nejsilnějších zážitků v druhém trimestru byl pro mě SCREENING, který mi dělali přímo v den mých 22. narozenin. Měla jsem neskutečný strach, aby dopadl v pořádku. A taky že dopadl. x-) Hezčí narozeninový dárek jsem si snad nemohla přát.

Dalším okamžikem, který byl zlomový, bylo oznámení pohlaví miminka :). To mi řekli na dětské kardiologii, kde jsem šla na vyšetření Echo srdce plodu, a dále mi to potvrdili v poradně na gynekologii. Byl to pořádný rozdíl, vědět, co se nám narodí. Konečně jsme začali vybírat jméno, dávat do kupy výbavičku, a mohli tu naši malou fazoli oslovovat jinak než neutrálně, což mě předtím neskutečně štvalo :-N.
framboise  8. lis 2014

Můj druhý trimestr

V druhém trimestru mě hodně bolely záda, ale jinak byl každý měsíc jiný.
Ve 4. jsem dělala absolutorium a bohužel měla zaráz zánět nosohltanu, což bylo náročné, ale jinak jsem se cítila dobře.
V 6. měsíci jsem nastoupila na neschopenku, protože dojíždění do práce, můj nízký tlak a celkově tak nějak vše nešlo dohromady. Asi kdyby mi práce zabrala 9 hod ze dne, vydržela bych, ale těch 12 bylo už prostě přespříliš. V 6. měsíci mi hlavně hodně začlo tvrdnout břicho, tak jsem musela brát hořčík. Jinak je to fajn období, kdy bříško ještě nezavazí, přijdou první pohyby apod. :) Taky jsme se dozvěděli, co čekáme. :)
nikolapomahacova  7. lis 2014

Druhý aktivní trimestr :-)

Druhý trimestr byl opak prvního, únava vystřídala naopak vysoká aktivita. Byla jsem schopná vytáhnout v deset večer prkno a jít žehlit. Pořád jsem musela něco dělat, pořád mě pálila žáha a začaly se mi mastit častěji vlasy než obvykle. A chutě byly stejné, jen knedlíky s vajíčkem mi moc nejely :-D
qintus  7. lis 2014

Úleva...

Když jsem měla první trimestr za sebou, tak jsem si oddechla. Říkala jsem si, že nejrizikovější období mám za sebou... Samozřejmě vím, že stát se může stále cokoli, dokud malé nebude na světě, ale i tak jsem cítila velkou úlevu. Pořídila jsem si i Angelsounds, což je opravdu úžasná věcička, a trochu mě mrzí, že jsem si jí nepořídila už dřív. Teď když mám nějaké pochybnosti, tak si poslechnu srdíčko a jsem v klidu.

I na první pohyby jsem si musela počkat do 19 tt, ale stálo to za to. Teď když cítím pohyby a můžu poslouchat srdíčko, tak jsem v pohodě. Těhotenství jsem si začala užívat, začala jsem chodit na cvičení a pořádně se kulatit, paráda.

Jen jsem asi výjimka, která potvrzuje pravidlo, ženy přestanou mít v II. trimestru potíže s nevolností a já teprve ve 4.-5. měsíci začala zvracet. :-) Naštěstí jen občasně...
redrosse  26. srp 2013

Těhotná netěhotná

Můj druhý trimestr začal v lednu 2013.

V tu dobu jsem studovala 3. ročník VŠ v Olomouci, každý den jsem dojížděla přes 70 km autobusem. Ráno jsem vstávala ve 4:00 a domů jsem se dostávala kolem 19.té hodiny. I když se to zdá poměrně náročné, já jsem se cítila prostě skvěle! :-) Zpočátku jsem ještě neměla skoro žádné bříško, přibrala jsem asi jen 2 kila a neustále mě doprovázel úsměv na tváři, jelikož jsem oproti prvnímu trimestru nepociťovala žádnou nevolnost, naopak, cítila jsem se nabitá energií, krásná a naprosto šťastná. Zvládala jsem najednou plno činností, na které jsem v prvním trimestru neměla energii a náladu. Scházela jsem se s přáteli, vydatně jedla :-D, chodila na procházky s manželem a naprosto si toto období užívala. Byla jsem natolik akční, že jsem se přihlásila na předtermín státnic z psychologie a zvládla je nejlíp, jak jsem mohla. Dokonce jsme se s manželem vydali na prodloužený víkend do 240 km vzdáleného města. Chodila jsem plavat, doma si zpívala a tancovala :-)

V mém druhém trimestru jsem se cítila netěhotně a přitom jsem věděla, že v sobě nosím novým život a těšila se na každou další prohlídku k doktorovi. Poprvé jsem ucítila pohyby miminka přesně v 19+2 tt a od té doby pro mě bylo těhotenství "opravdové". Bříško se začalo postupně zakulacovat, no už bylo na čase, tolik jsem se načekala! :-D
5 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce