Těhotenství a starší sourozenec

Už doma jedno děťátko máte a uvažujete, že je čas na další miminko. Nebo možná už těhotenství prožíváte a řešíte, co na to starší sourozenec? Narození dalšího dítěte do rodiny je velká změna, a tak není divu, že vás mohou přepadat obavy, jak to jako rodina zvládnete. Především pro vaše prvorozené dítě to pravděpodobně bude velice náročné období. Můžete se ale na potenciální problémy připravit předem a třeba se některým i vyhnout.


Video: "Starší dcera nového sourozence odmítala."

Mateřské desatero


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:


🎞️ „Emoce v těhotenství jsem nedokázala usměrnit."


Sourozenecké vztahy ovlivňují celý život dětí. Právě mezi sourozenci se nejvíce budují sociální dovednosti jako jsou tolerance, přizpůsobivost, empatie, spolupráce a umění kompromisu. Bohužel s sebou může sourozenectví nést i negativa jako je rivalita, žárlivost a agrese. Mějte na paměti, že vaše dítě si mladšího sourozence nevybralo. Byla to vaše volba a právě vy, rodiče, byste se měli postarat o co nejlepší rodinné vztahy.

Přijetí nového člena rodiny je pro prvorozené děti vždy velká zátěž. Jak dobře či špatně vaše dítě přijme nového sourozence záleží na věkovém rozdílu, povaze staršího dítěte a na přístupu rodičů.
Těhotenství a starší sourozenec

Kdy si pořídit druhé dítě?

Ptáte se, jaký věkový rozdíl mezi dětmi je optimální? Na jednoznačné odpovědi se nemohou shodnout ani odborníci. Mezi 1. a 7. rokem prvorozeného je pravděpodobné, že na mladšího sourozence bude žárlit, nejvíce mezi 2. a 3. rokem věku. Děti mladší 1 roku věku si žárlivost ještě neuvědomují, ale postupem času k ní dozrají. Větší než sedmiletý věkový rozdíl je již propastný - psychologové se shodují, že v takovém případě jde spíš o dva jedináčky.

“Žádný věkový rozdíl mezi sourozenci žárlivosti nezabrání. Výzkumy i zažitá praxe navíc ukazují, že největší vliv na míru žárlivosti má chování rodičů, poté povaha dětí a jejich pohlaví (bezproblémovější jsou z hlediska žárlivosti sourozenci různého pohlaví). Až pak je to věk staršího sourozence při narození mladšího,” říká psycholožka Pavla Koucká.

Povaha prvorozeného dítěte je klíčová

Je vaše dítě velice citlivé a silně vázané především na maminku11? Pak počítejte s tím, že příchod nového sourozence bude spíše problematický. Děti, které jsou více vyrovnané, citově stabilní a (relativně) nezávislé17, se většinou se stresovou situací vypořádají lépe. A tou narození sourozence bezpochyby je.

Pokud jste ještě ve fázi plánování dalšího potomka a máte pocit, že vaše dítě není dostatečně zralé, zvažte, zda rozšíření rodiny ještě neodložit. Právě příchod nového člena rodiny bývá pro řadu dětí první větší zátěžovou zkouškou. To, zda proběhne dobře či špatně si může člověk v sobě nést po celý život. Špatné vztahy mezi sourozenci se navíc negativně promítnou i do celkové domácí pohody a přidělají vám mnoho vrásek.
Těhotenství a starší sourozenec

Přístup rodičů

To, co můžete nejvíc ovlivnit, je váš přístup k sourozencům. Pomocí pár jednoduchých zásad a opatření můžete zklidnit napjatou situaci. Na druhou stranu i občasné nevhodné poznámky mohou zasít sémě velkých problémů. Je proto dobré, abyste své plány sdílela nejen s otcem dětí, ale i s širším okolím, s kterým se děti pravidelně stýkají. Přiberte proto do týmu i prarodiče, tety a strýce nebo učitelky v mateřské školce.

Důkladná příprava ještě před narozením

Dokud je mladší bratříček nebo sestřička ještě v bříšku, je dobré začít připravovat “vhodnou půdu” pro přijetí u staršího dítěte. V první řadě je důležité tuto novinu dítěti oznámit v klidu. Není dobré, pokud se o vašem těhotenství24 dítě dozví od jiné osoby nebo jen tak mezi řečí, na to dejte pozor. Dítě by mohlo mít pocit, že pro vás není důležité, když jste mu to neřekla. Podle věku dítěte mu srozumitelně oznamte, že bude mít sestru či bratra a vaše rodina se rozroste. Batolatům2 to budete muset nejspíš připomínat několikrát, předškoláci a starší děti si se zprávou poradí již lépe.

Je docela dobře možné, že se vaše dítě začne náhle zajímat o to, jakým způsobem se nový sourozenec dostane na svět, jak roste v bříšku, či kde se tam vzal. Trpělivě odpovídejte na zvídavé dotazy. Na trhu je dnes k dostání množství knih, které se právě zaměřují na seznámení budoucích starších sourozenců s těhotenstvím a porodem. Některé jsou vhodné i pro batolata, jiné se zaměřují na starší děti. Tím, že dítěti vše vysvětlíte, dodáte mu pocit jistoty a podpoříte vznikající vztah mezi dětmi.

Dítěti v jakémkoli věku nelžete. Netvrďte, že se narodí “kamarád, se kterým si bude hrát”. Bylo by realitou zklamané. Namísto toho připravte svého jedináčka na to, že miminko bude vyžadovat váš čas a pozornost. Zdůrazněte, že váš prvorozený či prvorozená jsou nenahraditelní a vždy je budete mít ráda jako dosud. I když je vaše dítě ještě malé a máte pocit, že vám nerozumí, pokuste se o věci mluvit. Děti často překvapí, čemu již dokážou porozumět a minimálně budou vnímat tón vašeho hlasu.

Odolejte pokušení se neustále ptát, zda se dítě na příchod sourozence těší a instruujte i okolí. Sama tato otázka dítě znejišťuje - ono samo neví, jaké to bude a má obavy. Navíc, pokud se všechny otázky a hovory točí jen okolo nového sourozence, vzniká první příčina žárlivosti. Nabádejte rodinu i přátele, ať se zajímají i o vaše starší dítě, nikoli jen o miminko.

Větší batolata, předškoláci a školáci se s vámi mohou podívat k lékaři na vyšetření ultrazvukem, cítit pohyby miminka14 přes bříško nebo poslouchat srdíčko miminka (třeba pomocí přístroje AngelSounds80). Sama víte, jak silný je to okamžik, když své nenarozené dítě vidíte na monitoru. Zapůsobí to i na vaše dítě a pomůže mu to budovat vztah k sourozenci.
Sourozenci

Pokud se vaše dítě bude chtít zapojit i do příprav na příchod miminka3, dovolte mu to. Může například připravit hračky pro sourozence16, vybírat s vámi výbavičku18 nebo se podílet na zařízení pokoje. Někteří rodiče zapojují staršího sourozence do výběru jména47. Dobře to zvažte. Když svému dítěti dáte nějakou pravomoc v rozhodování, měli byste respektovat jeho volbu. V opačném případě můžete dítě vážně ranit a narušit vztah mezi vámi nebo ten nově vznikající sourozenecký.

Také je dobré myslet a připravovat se na odloučení v době porodu. Pro mnohé děti je to první větší odloučení od maminky a to je velmi těžké samo o sobě. Ubezpečte své dítě, že se v pořádku vrátíte. Dítě by mělo tento čas trávit na místě, které dobře zná a s lidmi, kterým důvěřuje.

První seznámí sourozenců

Po porodu je důležité sourozence seznámit, nejlépe v úzkém rodinném kruhu - tedy jen rodiče a děti. Nelekejte se, pokud bude první seznámení poněkud vlažné nebo dokonce negativní. Pro dítě je to velice těžká situace; neví, jak se zachovat. Vy jako rodiče buďte klidní a pozitivně naladění.

Příchozí návštěvy, které se přijdou podívat na miminko, poučte, ať se zajímají také o vaše starší dítě - mohou si popovídat, přinést drobnost, hrát si. To samé platí i pro vás. Právě pro vaše prvorozené je celá situace nejtěžší a ono potřebuje nyní více pozornosti a porozumění.

Snažte se zachovat čas, který můžete věnovat pouze staršímu sourozenci, bez miminka. Prospějete tím vašemu vzájemnému vztahu. Můžete společně navštěvovat kroužky, hřiště nebo si prostě hrát a povídat. Každá chvilka pozornosti vyhrazená pouze pro staršího sourozence se počítá.

Zapojte staršího sourozence do péče o miminko. Dejte mu pocit, že jeho pomoc potřebujete. Vaše dítě se tak bude cítit důležitě. Nikdy by ale tato pomoc neměla přerůst v nepříjemnou povinnost - další dítě jste si pořídili vy, a tak je péče o něj vaším úkolem. Nucení staršího sourozence například k hlídání mladšího dobré vztahy nevytvoří.

Čeho se vyvarovat?

Nenuťte své starší dítě, aby projevovalo novému sourozenci lásku, staralo se o něj nebo si s ním hrálo, pokud o to samo nestojí. Nátlakem můžete zadusit vznikající dobrý vztah k miminku.

Neupřednostňujte jednoho ze sourozenců. Každé z dětí má své potřeby a vaším úkolem je (v rámci možností samozřejmě) je uspokojit. Pokud z nějakého důvodu musí potřeba dítěte počkat nebo nemůže být uspokojena, vysvětlete mu to. I přes to může být váš potomek smutný nebo naštvaný, ale zmírníte tím špatný vliv situace na rodinné vztahy.

Nesrovnávejte své děti. Každé je jiné a má své kvality. Snad nikdo by neslyšel rád neustále dávání za vzor a vychvalování druhého člověka. Nedělejte to ani svým dětem. Zbytečně byste podporovali sourozeneckou rivalitu.

Vyvarujte se změn v tomto napjatém období. Nyní není vhodná doba pro to, abyste přemisťovali vašeho staršího potomka z ložnice do dětského pokoje. Ani zahájení docházky do mateřské školy9 by nebylo vhodné. Někteří psychologové dokonce uvádí, že až rok před narozením mladšího sourozence není vhodná doba pro tyto změny! Dítě by si to totiž mohlo spojit s příchodem sestry či bratra a cítit se odvrženě.

Problémy v sourozeneckých vztazích

Neděste se, pokud se již v prvních dnech objeví známky žárlivosti a rivality. Dítě může o sourozenci nehezky mluvit, snažit se strhávat pozornost rodičů na sebe (a to i nevhodným chováním) nebo dokonce miminku ubližovat. Není to nic neobvyklého.

Stejně tak může tato situace nastat i později, když už se zdálo, že přijetí sourozence proběhlo dobře. Postarejte se, aby miminko bylo v bezpečí a svého staršího potomka ujistěte, že i negativní pocity vůči sourozenci jsou v pořádku. Hranice ovšem nastavte - ubližovat se nesmí.

“Nemusíš ho mít rád, ale nemůžeš mu ubližovat, to jsou slova psycholožky Pavly Koucké. “Děti, které nemohou vyjadřovat svou žárlivost, trpí dvakrát: žárlivostí samotnou, a pak tím, že ji v sobě dusí. Je důležité, aby se nám děti mohly se svými pocity svěřit, aby se cítily pochopené a – i se svou žárlivostí – přijaté,” pokračuje.

Dalším problémem, který by vás mohl potkat je takzvaná vývojová regrese. To znamená, že se vaše starší dítě vrátí k chování z mladšího věku - například předškolák se začne pomočovat, vyžadovat lahev s mlékem nebo pomoc v situacích, které dříve zvládal. Regrese je přirozenou reakcí na velký stres, k tomu se přidává napodobování mladšího sourozence a touha přitáhnout tak vaší pozornost.

Cesta ven z této situace vede přes moře vaší trpělivosti, ač to může být značně frustrující. Myslete na to, že vaše dítě právě prožívá opravdu těžké období a vynasnažte se mu vyjít vstříc. Nebojte se, časem regrese odezní.

Video: Jak se připravit na nového sourozence? Naše zkušenost.

Více o těhotenství a starším sourozenci na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.evalabusova.cz/clanky/vztahy_mezi_sourozenci.php
  2. https://clanky.rvp.cz/clanek/k/p/9099/JAK-PREDSKOLNI-DITE-PRIJIMA-NAROZENI-SOUROZENCE.html/
  3. https://theses.cz/id/ngryd8/BP-_Elika_Kratochvlov.pdf
  4. https://psychologie.cz/aby-deti-nezarlily/

Použité zdroje obrázků

  1. https://pixabay.com/cs/těhotná-těhotenství-máma-dítě-775036/
  2. https://pixabay.com/cs/bratři-rodina-sourozenci-chlapci-457237/

Hodnocení a zkušenosti a těhotenstvím a starším sourozencem

Máš zkušenost a těhotenstvím a starším sourozencem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
dablikolik  22. říj 2013

Těhotenství a starší dítě

Měla jsem štěstí a naše holčička byla a je hodná. Mluvili jsme s ní o miminku, mazala mi břicho a pomalu jsme ji připravovali na příchod brášky.
Po narození mi ve všem pomáhala a já ji nechala jen jsem dohlížela, aby byla opatrná. Brášku miluje, pomáhá mi s přebalováním, mytím a hraje si s ním. Je krásné je pozorovat jak se jejich vztah dále prohlubuje.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce