Neutišitelný kašel a špinění v 1. trimestru

dotee
10. bře 2018

Už týden mě trápí nachlazení. Začalo to nevinně, teplotama a rýmou, pokračovalo suchým kašlem a dnes kašlu neustále už několik hodin v kuse. Byť už se to trhá a občas už i vykašlávám, kašel je k neutišení, bříško bolí a z toho kašle už je mi poněkud nevolno. Kdybych nebyla těhotná, uvařím si vylinkový průduškový čaj a hrudník máznu tymiánovou mastí od Justu, vzhledem k faktu že jsem ale v 6. týdnu tak jsem docela bezradná. Inhaluji a piju vincentku, ale ten kašel je děsný. Navíc jsem ve středu začala špinit, tak jsem dostala Gynprodyl orálně večer a céčko. Mám obavu, jestli ten kašel nemůže miminku ublížit. Mám kapky Ditustat, ale podle příbaláku nejsou vhodné, tak nevím :( Máte osvědčený tip co s tím?

j.a.n.i
10. bře 2018

@dotee Uvařit si ten bylinkový čaj, namazat hrudník a neblbnout... a na noc si případně vzít ty kapky.

luckamb
10. bře 2018

Zkus si hrudník namazat olivovým olejem a zabalit s igelitakem jako když tě bolí v krku. 😉

ilonne
10. bře 2018

@dotee jak pise
@j.a.n.i , jeste bych dodala, ze muzes klidne Acc long, stoptussin atd.. V lekarne budou tvrdit, ze nemuzes, ale muzes. Nebyvaji moc informovani.

rosalline
10. bře 2018

@dotee přišlo na mě to samé ve středu ...jsem v 11tt. Utišil a ulevil mně trochu jitrocelový sirup a dnes už vykašlávám . Drahý mi udělal medovou cibuli, ale ztratila jsem čich, tak uvidím

ladyhacek
10. bře 2018

Tymián.masti namazat můžeš. Já jsem tedy ve 2 trimestru ale mazu na hlavu proti bolesti. Mě na kašel pomohl stopkasel v tehu se může

oveckaluky
10. bře 2018

V 7+2 jsem byla v podobném stavu na UTZ. Doktor se se mnou loučil slovy "a zítra ráno se hlaste u obvodní pro ATB"...Taky jsem se týden snažila léčit všelijak doma, s ohledem na prcky v břiše, ale nakonec jsem za ta ATB byla vděčná, už druhý den mi bylo o moc lépe. Spustil se mi taky silný kašel, ale odkašlávala jsem a hlavně teploty ustoupily. Dostala jsem Betaklav a k tomu mi doktorka pro jistotu napsala Ventolin, ten jsem nakonec naštěstí nepotřebovala, a doporučila právě bylinky, průduškový čaj s medem a citronem. Teď už jen občas odkašlu, zbyla jen rýma. Jsem 9+4, břicho cítím pořád stejně, všechny těhotenský příznaky mám pořád a nešpiním, tak snad jsme to ustáli v pohodě 🙂 bohužel, loni jsem pravděpodobně kvůli silnému kašli potratila, proto radím vykašlat se na domácí "šetrnou" léčbu a jít k doktorovi co nejdříve 😉

pavlinar
10. bře 2018

Ahoj, já radím cibulový sirup, ale s cukrem. Med prý může být dráždidlo na kašel. A bylinkové směsi Hebalmed, přímo se tam píš, že v těhotenství se může
https://www.lekarna.cz/herbalmed-hot-drink-dr-w...
podle mě ale můžeš i ten normální čaj a mast

dotee
autor
10. bře 2018

@luckamb To jsem dělala včera na naprosto příšerný kašel a je pravda, že jej to trochu zvlhčilo - teda nevím co přesně, ejstli vincentka, inhalace, olej, a nevim co eště :D ale jestli to pomůže i na utišení? Zkusila jsem se teda máznout, tak snad nic nebude. Už mě dost bolí podbřišek... ale nedí divu.

hanyas
10. bře 2018

@dotee Neboj se nic, to zvládneš! Já měla šílený kašel první dva měsíce těhu a taky jsem špinila. Ani antibiotika nezabrala. Na kašel můžeš třeba Stodal 😉

dotee
autor
10. bře 2018

@oveckaluky Díky moc! Ventolin mám doma, uoplně jsem na něj zapomněla - jsem astmatik, ale už dlouho jsem ho nepotřebovala. Doktorka mi předepsala práve ten ditustat a pak jsem zjistila, že se nemá. Ale na noc ho zkusím a te čajík si uvařím. Slabší. Na atb to asi není, mě se vždycky rozhodí střeva a žaludek, tak se jim vyhýbám seč můžu. Ale jdu si fouknout, večer se namažu a hotovo. Fakt můžu ten čaj? to by bylo parádní...

Zítra pošlu mojeho pro ten stop kašel, slyšela jsem ,že je šetrnější než ten ditustat..
Díky moc holky! Jsem těhu poprvé, tak teprv zjišťuju co jo co ne a mezí mě že takového silného bacila jsem chytla poprvé. Pravděpodobně od dětí ve družině, bohužel jich tam chodí spousta nemocných :(

matyldik
10. bře 2018

@ilonne ty jsi z lékařského nebo lekarenskeho prostředí?

ilonne
10. bře 2018

@matyldik ne, nicmene uz jsem tehotna potreti a ver, ze jsem si prosla veskerymi moznymi virozami a mam ti vsechno nekolikrat zkonzultovane s nekolika praktickymi doktory, gyndr a porodniky. Z prvniho tehotenstvi mimo jine s dr. Kouckym - nas predni porodnik, ke kteremu jsrm chodila do ruzikovky k Apolinari a, ted od primare Horovicke porodnice a tem rozhodne verim vice nez lekarnikum

oveckaluky
10. bře 2018

@dotee určitě si průduškový čaj uvař, med a citron 🙂 a zkus ten Ventolin, třeba to ani na průduškách nemáš, já to loni měla vyloženě astmatický, bohužel jsem se bála toho Ventolinu a až později jsem zjistila, že se může, že působí lokálně a k miminku se vůbec nedostane.

dotee
autor
10. bře 2018

@hanyas Děkuji za podporu, po dlouhé době se nám konečně zadařilo, tak bych nerada aby nám to zhatil hloupý kašel... Zítra manžu pošlu pro ten stopkašel 🙂

matyldik
10. bře 2018

@ilonne mám vystudovanou zdravotnickou školu a dost mě zarazilo,ze se vůbec odvazis doporučovat přípravky jako stoptussin nebo acc long.. za prve každé je na úplně jiný typ kašle,za druhé je obojí dost silné a má to spousty kontraindikaci a interakci a za třetí se ani jedno v tehotenstvi nedoporučuje,takže je super,ze mas tři deti a spousty lékařů,kteří ti doporučili užívat chemii v tehotenstvi,ale přijde mi to dost nevhodné tady doporucovat něco,čemu ani nerozumím 🙂
Když už,tsk cucat Vincentku,islandsky lišejník nebo jitrocel v pastilkach a 3xdenne lžíci sirupu Stopkasel nebo homeopaticky sirup Stodal,všechno je v tehotenstvi bezpečné...
....jinak nic proti tobě,to je jen můj názor 😉

ilonne
10. bře 2018

@matyldik no vidis a prave ten stopkasel mi ted taky nechteli.prodat, protoze na novem baleni uz se tehotnym nedoporucuje. Jak rikam budu radeji verit fundovanym odbornikum, coz pro me jsou lekari.

ilonne
10. bře 2018

@matyldik nicmene take si to neber osobne. A pokud jsi zdravotnik, tak si muzes otevrit ten.odkaz, co jsem.davala a uvidis, kam se dale podivat 🙂.

oveckaluky
10. bře 2018

@ilonne ACC i Stoptussin se sice v těhotenství může, dokonce se může i Sinecod, ale rozhodně ne v prvním trimestru, to by se nemělo skoro nic...zjišťovala jsem to i u primáře gynekologie, radil vydržet jen na těch ATB, popř. Ventolínu (ten působí lokálně a opravdu se k miminku nedostane), a bylinkovém čaji (ale ne se jím prolévat) s medem a citronem.

ilonne
10. bře 2018

@oveckaluky S tim stoptussinem se omlouvam, ale ten acc se muze cele tehotenstvi

dotee
autor
10. bře 2018

@ilonne Acc nemůžu kvůli žaludku.

oveckaluky
10. bře 2018

@ilonne Nevím, mně bylo řečeno, ať to v prvním trimestru vydržím opravdu bez léků, jen s těmi ATB, která byla nevyhnutelná, že i ACC na odkašlávání opravdu nejdříve ve druhém...

ilonne
10. bře 2018

@dotee Aha, tak to ti nezbyde nez ten stopkasel

dotee
autor
10. bře 2018

Holky mě to snad roztrhá :( , mám pocit že mi praskne hlava. Ventolin nezabral, jenom to mazání, na chvíli zabere... Už je to zase ten scuhý dráždivý, vždycky když se s nachlazením dostanu do tohoto typu kašle, tak jou to několikahodinové "záchvaty" kašle a je to na dlouho. No.. v pondělí budu volat na plicní, jestli nějak upravit léky na astma a zajdu k obvodní... Pořád váhám s tím Ditustatem. @matyldik, ilonne, nevíte jak to s ním je? Podle příbaláku se nedoporučuje, obvodní zase říká, že je to jediný, který se toleruje... Tak já už nevim. Vincentkové pastilky mám, nějak bez efektu, jitrocelové bonbony taky mám.

oveckaluky
10. bře 2018

@dotee Asi bych raději zajela na gyndu na pohotovost, tam ti přesně řeknou, co s tím...

ilonne
10. bře 2018

@dotee Zajela bych na pohotovost, me ditustat nedoporucili

matyldik
10. bře 2018

@dotee ditustat se nedoporučuje v tehotenstvi. Navíc je to lék na suchý dráždivy kašel,píšeš,ze už se ti občas uvolní hleny,tzn.ze potřebuješ něco na utiseni a zároveň naredeni,z volného prodeje tedy stoptussin nebo stopkasel. Jak už jsem psala,tak stoptussin nesmis..tak si kup ten bylinkovy stopkasel a hodně pij. A opravdu bych cucala třeba tu vincentku v pastilkach,která hlavně zklidni a zvlhci hrdlo. Dále bych mazala průdušky napr. tymianovou masti,pila nápoj od Herbalmed-průdušky,kašel. V tehotenstvi a obzvlášť v prvním trimestru je to fakt na prd s jakýmikoliv farmaky,držím pěsti.

dotee
autor
10. bře 2018

@matyldik Matyl, díky moc... Mažu, nevím jestli je to vhodné, ale pomáhá mi cucat kousek ledu, uklidnit krk na chvíli. Taky ta vincentka všemi směry. Zkusím ještě ten čaj a zítra stopkašel, ale opět mi nahoru leze teplota, sice se drží těsně po 38 stupni, ale už od pondělka, tak se mi to nezdá. Uvidíme jaká bude noc, když tak vyrazíme ráno na pohotovost, protože já už fakt nemůžu....

dotee
autor
10. bře 2018

@ilonne a nepošlou mě k šípku s kašlem, když by to byla gyn. pohotovost?

hojda
10. bře 2018

@luckamb igeliťákem rozhodně ne, jen balvněnou plenou, ten igelit to do těla zarazí.

Na žádný obklad nepřikládáme igelit, ten by způsobil zapouzdření a zasunutí problému hlouběji dovnitř.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru