Minimálně zvýšená hladina cukru v těhotenství

janulkar99
3. kvě 2017

Maminky ty které jste měly zvýšebou hladinu cukru potřebuji radu prosím: Minulý týden jsem měla cukr 5,3 a dnes 5,1 ani hrníčky mi pít nedávaly že nemůžou. Tak mě doktroka poslala do dia poradny. Tam my daly glukomer, jehlicky a prouzky at se picham do prstu a vidim hladiny cukru... Je to prej jen minimalne zvysene ze se nemam o miminko bat ze bude v poradku, ale ja mam stejne strach mate nekdo podobne zkusenosti

drzticka81
3. kvě 2017

je tady diskuze - tehotenska cukrovka -podivej se doni,je tam plno rad a doporuceni.......taky mam teh. cukrovku -diky diete mam zatim dobre hodnoty....

astyna
3. kvě 2017

co to je za hloupost, já šla na oggt po testu z prstu a to jsem měla 5,2, z krve 4,9, ale to nevěděli hned..doktorka mi říkala, že ještě nedávno byly normy do 6,2, pak se to srazilo na 5,9. Takže to jsi úplně v pořádku.

eloise02
3. kvě 2017

Naprosto normální hodnoty, není důvod panikařit. Já mám cukrovku 2. typu na celý život, tohle je jen pseudoproblém vytvořený jen tím, že nějaký blb posunul normy. Bavila jsem se o tom se svoji diabetožkou, gynekologové ji posílají houfy těhulí a plní ji ordinaci a nakonec to dopadne jako u mě - že při propouštění z porodnice se nikdo ani neobtěžovat mi změřit glykémii. Prostě Kocourkov, nic víc.

jipe
3. kvě 2017

@astyna standardně se v současné době ogtt nedělá při hodnotách nad 5,1 a krev se bere ze žíly - posílá se pak rovnou do dia poradny, jen někteří gynekologové chtějí ogtt při hodnotách do 5,6 podle starších norem

@janulkar99 Neboj, nepřeháněj to se sacharidy a kdyby se ti hodnoty zvyšovaly, jsi hlídaná v dia poradně, určitě máš zapisovat a jdeš na kontrolu. Tvoje hodnoty jsou opravdu hraniční, takže o miminko bych se nebála

astyna
3. kvě 2017

@eloise02

mě to příjde taky jako hloupost, to bych měla cukrovku i jako netěhotná, protože to mám běžně 5,2 🙂

werumka
3. kvě 2017

@eloise02 Myslím, že tím blbem myslíš tu mezinárodní studii, kde se ukázalo, že pro dítě jsou rizikové hodnoty nad 5,0 a výš při klasickém ogtt 😉 Na blogu mám článek, tak prosím nešiřte nějaké klamné informace.

@astyna Žádné takové limity nebyly. Limit byl mnoho a mnoho let nastavený na 5,6. Až do doby, co se vytvořila právě mezinárodní studie, která zkoumala vliv glykémií na miminko u desetitisíců žen. Po této studii doporučuje plošné testování i WHO 🙂

astyna
3. kvě 2017

@werumka

u prvního syna jsem měla taky nad 5,0, běžně mám nad 5,0, takže to bych měla diabetes i nyní. A spousta mých kamaráde v okolí také.

Promin, ale víc věřím oné osobě, která mi ten test dělala 😉

werumka
3. kvě 2017

@astyna Víc bys měla věřit tomu, co je schválené česku diabetologickou společností a českou gynekologicko-porodnickou společností 🙂 Oni ti, co pracují v laborkách, jsou často lehce zmateční. Krev se musí opravdu brát pouze ze žíly. Z kapilární krve může být odchylka 20% ale i víc...

janulkar99
autor
3. kvě 2017

taky mi rikala ze jak jsem cekala prvniho syna 4 roky zpatky byly jine hodnoty nez ted, ze to tedkom zvedly jsem prave z toho uplne zmatena byla a jsem. Hlavne mi jde o mimisko at je zdrave aa vse tak jak ma byt.

jipe
3. kvě 2017

@astyna prostě ty normy ted takhle jsou, nevím teda jak u netěhotných, o to jsem se nezajímala. Ono taky záleží, čím se den před odběrem cpeš 🙂 , ale není vyloučeno, že slabou cukrovku můžeš mít

werumka
3. kvě 2017

@janulkar99 Ona se snížila jen ta lačná. Zbytek se naopak výrazně uvolnil. Ta studie byla v tomhle určující, protože do té doby se žádná taková nedělala (vycházelo se z hodnot pro netěhotné ženy a z toho, jestli je fakticky ta žena ohrožena vznikem diabetu 2.typu). Ale ta studie HAPO prvně zkoumala vliv glykémií na miminko v bříšku. Hodnota 5,1 pro netěhotnou ženu je v pořádku. Ale po miminko už představuje zvýšené nároky na jeho slinivku. V době, kdy se potýkáme se stoupajícím výskytem diabetu 2. typu, je to jedna z možností, jak tomu předejít. Glukometr máš pro to, že v těhotenství se vlivem stoupající hladiny hormonů zvyšuje i inzulinová rezistence, takže z glykémií 5,1 ve 25. týdnu můžou být glykémie kolem šesti ve 30. týdnu Ale jelikož nikdo dopředu není schopen určit průběh u jedné konkrétní ženy, tak je dobré to kontrolovat doma glukometrem, abys viděla, jaký trend u Tebe glykémie mají. Často se úpravou stravy podaří udržet glykémie v pohodě až do konce těhotenství 🙂

eloise02
3. kvě 2017

@jipe Pobavilo, jako s hodnotami 5,2 má slabou cukrovku??? Tak si přečti ten článek, na který tu je odkaz a dovíš se, že to by musela mít na lačno více než 7.
A já i po jeho přečtení zastávám názor, že toto je jen spousta humbuku pro nic za nic. Pokud by ty hodnoty byly řekněme okolo 10, ale plašit při tomhle? Proč?

astyna
3. kvě 2017

@werumka

vidíš, ta společnost by mě poslala do dia poradny, doktorka mě pochválila za dobré hodnoty a nemusím to nijak řešit 🙂 takže pro mě téma cukrovka končí a jsem za to ráda...

werumka
3. kvě 2017

@eloise02 Tak třeba kvůli sobě... ona cukrovka 2 typu pár let po porodu žádné velké terno není... zvlášť, když plánuješ víc, než jedno těhotenství. Je to hlavně prevence. Je na každé z nás, jak se k tomu postavíme - své tělo, stav a návyky známe každá nejlíp sama 🙂

werumka
3. kvě 2017

@astyna Tak pokud má lékařka atestaci z diabetologie a bude řešit tvou poruchu glukozové tolerance po porodu, tak se jí do toho samozřejmě nijak nehrab, protože za to opravdu nese plnou odpovědnost ona 🙂 Ale jestli je to gynekolog, který neřeší metabolické poruchy, tak bych se raději poptala ještě jinde... Nerýpu a a ni se nechci nijak přít, každá děláme to nejlepší, co můžeme.

jipe
3. kvě 2017

@eloise02 však píšu, že nevím, jak je to u netěhotných 🙂

werumka
3. kvě 2017

@eloise02 Nad 7 je zjevná cukrovka (ne těhotenská, ale běžná).

astyna
3. kvě 2017

@janulkar99

Synovi budou 2 roky a byla jsem ve dvou laborkách v Praze a obě dvě mají stejné limity vylepené na zdi. Takže já an netušila, že se něco měnilo. U syna jsem měla hodnoty nepatrně vyšší a váhu měl normální - 3,3 kg.

Třeba se to brzo nebo hned vyřeší po návštěvě té dia poradny. Mávnou nad tím rukou a už tě nebudou zvát...Já jsem ráda ,že nikam nemusím, i tak toho mám plné kecky s batoletem 🙂

astyna
3. kvě 2017

@werumka

nene já jsem byla v laborce Aeskulabu v Praze, která je velkým odběrovým centrem. Sestra mi vzala krev, otestovala, pak přišla doktorka mi říct co a jak budeme dělat dál. Jediné, co se změnilo, bylo to, že už nechtěli po mě neslazený čaj a do toho glukozu, ale už ji mají přímo namíchanou.

werumka
3. kvě 2017

@astyna Jsem se právě chtěla zeptat, jestli jsi nebyla v Aeskulabu, ti jsou totiž jednou z laborek, které ten test mrví nejvíc.... Oni jsou totiž svozovou laborkou, takže nemohou vyhodnotit krev ze žíly hned. Což je u ogtt v těhotenství nutnost...

astyna
3. kvě 2017

@werumka

...a přitom k nim chodí snad všichni 😀 no z krve mi to vyšlo podstatně méně, takže i kdyby to moje gynekoložka soudila podle toho, tak jsem prošla bez problémů...

werumka
3. kvě 2017

@astyna Tam opravdu záleží na tom, jaká je glykémie z žilní krve. Ta je určující a podle té se taky ta studie dělala. Kapilární krev má odchylku, která se po vypití glukózy ještě zvyšuje. Pokud jsou glykémie z žilní krve na lačno pod 5,1, po hodině do 10,0 a po dvou hodinách do 8,5, tak se o cukrovku nejedná.
Já se snažím fakt přes Aeskulabem varovat, pak to znehodnocuje celé to testování, protože se na výsledky nedá dost dobře spolehnout...

astyna
3. kvě 2017

@werumka

jo tak to já jsem měla v pohodě 🙂 4,8 nalačno, 8,5 po hodině a 6,2 po 120 minutách. Pak mě příjde zvláštní, že píchnou do prstu a podle toho hodnotí.

werumka
3. kvě 2017

@astyna Oni by v takových laborkách ten test vůbec provádět neměli, protože z píchnutí do prstu a vyhodnocení na glukometru se vůbec nedá určit, zda je možné v testu pokračovat nebo ne. V těch svozových laborkách to ale jinak dělat nejde. Aeskulab má tuším v Praze na Budějovické přímo laborku a tam to opravdu vyhodnocují ze žíly přímo na místě. Ale na pobočkách ne.

luj89
3. kvě 2017

@janulkar99 ahoj, ja mela u OGTT jednu hodnotu lehce zvysenou (2. odber mi totiz udelali za drive nez za hodinu po 1. ...), Jinak veskere dalsi hodnoty, ktere jsem si kdy merila sama ja nebo v laborce z krve vysly krasne. Uz jsem slysela od hodne zdravotniku, ze je ted obrovsky narust tehot.cukrovky (docela by me zajimala nejaka statistika, kdyby byla...). V laborce mi bylo receno, ze od doby, kdy zacali pouzivat zkumavky podle doporuceni ceske dia spol., tak jim prudce narostl ten pocet lidi s cukrovkou, odhadem pry tak ke 30 procentum! Pak ani v dia poradnach nestihaji a neni vyjimkou, ze tehule cekaji 2 mesice na 1.kontrolu...

janulkar99
autor
3. kvě 2017

tak nastesti tam kde chodim ted ja dnes jsem tam byla pooprve tehotne maji prednost zaklepete a jdete na radu zhruba co 4 tydny to vychazi. 2 testy mi delaly z zily prvni jsem mela minulou stredu 5,3 a druhy dnes z zily 5,1. tak me suply do dia poradny ani ty hrnky jsem nepila ze nemuzou mi to dat. u prvniho syna nic a ted toto. no at uz je konec cervence at uz mam i porod za sebou at jsem v klidu. a u cukrovky se rodi normalne nebo cisarem radeji bych normalne a at to prijde samo. Protoze jsem kdesi cetla ze s vysokou cukrovkou cisarem. prvni syn se narodil a mel 4kg a cukrovku jsem nemela

werumka
3. kvě 2017

@janulkar99 Pokud je cukrovka kompenzovaná na dietě, tak se nevyvolává dřív a rodí se normálně. Císařem se kvůli cukrovce určitě nerodí.

janulkar99
autor
3. kvě 2017

tak to jsem rada at jsi maly rekne radeji sam az se mu bude chtit na svet mezi nas

werumka
3. kvě 2017

@luj89 On ten nárůst je bohužel způsobený strašně často tím, že laborka nabere jednu lačnou a doktor hned vypíše žádanku na diabetologii. Je to jedna z nejčastějších chyb, které se dělají a zbytečně plní diabetologie, protože po opakovaném odběru lačné se mnohdy cukrovka vůbec nepotvrdí. Chybovost při testování má bohužel často za následek zbytečnou žádanku na diabetologii. Než vešly v platnost nové limity, tak se počítalo s nárůstem tuším těch 20% - přičemž zase ale o něco spadnou díky tomu, že limity po zátěži se uvolňovaly.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru